Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

BALIN. Boją się, że będzie śmierdzieć

30.12.2011 16:14 | 14 komentarzy | 5 476 odsłon | red
Kilkanaście uwag mają mieszkańcy wsi do oceny oddziaływania na środowisko sortowni i kompostowni, jaką Veolia chce wystawić w Balinie. Ich wątpliwości budzą przede wszystkim rozwiązania technologiczne. Instalacja ma powstać z używanych części.
14
BALIN. Boją się, że będzie śmierdzieć
Rada sołecka Balina złożyła swoje uwagi do oceny środowiskowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilkanaście uwag mają mieszkańcy wsi do oceny oddziaływania na środowisko sortowni i kompostowni, jaką Veolia chce wystawić w Balinie. Ich wątpliwości budzą przede wszystkim rozwiązania technologiczne. Instalacja do sortowania ma powstać z używanych części.

- Przedstawiliśmy swoje zastrzeżenia do oceny tej inwestycji - potwierdza Marek Cupiał, sołtys Balina.

Rada sołecka w uwagach do oceny oddziaływania na środowisko zwraca także uwagę na brak informacji o tym, co będzie się działo z odpadami niebezpiecznymi i szkłem, jakie trafią do sortowni. Obawia się też zapylenia, hałasu i smrodu.

Jednak nie tylko przedstawiciele Balina złożyli swoje uwagi do oceny środowiskowej. Podobne przedłożyły ekologiczne stowarzyszenie Eko-Lu oraz Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych STE Silesia z Opola (od lat promujące ekologiczne i jak najmniej ingerujące w środowisko formy gospodarki odpadami).

- Szereg zastrzeżeń budzi również przyjęta forma kompostowania na wolnym powietrzu w pryzmach. Przyjęto a priori, iż jest to rozwiązanie optymalne, najlepsze z możliwych. Nie przeanalizowano kompostowania w zamkniętych obiektach (halach), co skutecznie eliminuje odory. W Polsce funkcjonują takie kompostownie - mówi Anna Kasprzyk z Eko-Lu.
(taj)