W centrum wydarzeń stanu wojennego
W czwartek mija 38 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jak wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku wspomina Stanisław Rokosz, sekretarz gminy Babice?
czytaj więcejW czwartek mija 38 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jak wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku wspomina Stanisław Rokosz, sekretarz gminy Babice?
czytaj więcejPo raz jedenasty w Willi NOT zorganizowana została Patriotyczna Biesiada Barbórkowa.
czytaj więcej1 listopada wspominamy wszystkich wyniesionych na ołtarze. Wśród nich jest brat Marcin Jan Oprządek z Kościelca.
czytaj więcejZa cmentarzem żydowskim w Chrzanowie znajduje się miejsce pochówku żołnierzy z czasów I wojny światowej.
czytaj więcejNa liczącym kilkaset lat cmentarzu w Babicach znajduje się plac wielkości małego boiska, na którym próżno szukać nagrobków. Miejsce to skrywa jednak ponoć ludzkie szczątki.
czytaj więcejŻadna rzecz, która kryła się w oborach czy magazynach przynależących do pałacu w Płazie, nie została zniszczona albo ze wstydem schowana. Nawet jeśli pochodziła z PRL-u.
czytaj więcejZ ulic Kopalnianej i Grunwaldzkiej w Trzebini widać budynek stacji kolejowej Siersza Wodna. Przez wiele lat można było stamtąd wyruszyć w drogę do Wadowic albo dalej, do Suchej (od 1964 roku Suchej Beskidzkiej) czy Skawców. W 120. rocznicę uruchomienia tej linii kolejowej można jej trasę już tylko przejść piechotą a niektóre fragmenty...
czytaj więcejZ pomnika znajdującego się nieopodal zamku Lipowiec została usunięta pamiątkowa tablica.
czytaj więcejMieszkaliśmy 200 m za torem chrzanowskim. Z tamtego punktu to widziłem. Pogoda był ładna i ktoś z podwórka zawołał: samoloty lecą! Wybiegliśmy więc na to podwórko, żeby je zobaczyć. Od strony północno-wschodniej nadlatywał cały rój samolotów i się zniżał - tak Andrzej Kamiński relacjonuje wydarzenia z 7 sierpnia 1944 r.
czytaj więcejDzisiaj mija dokładnie trzynaście lat, gdy papież Benedykt XVI podróżował ulicami Chrzanowa i Libiąża.
czytaj więcejPomnik poświęcony partyzantom, znajdujący się nieopodal zamku, wkrótce stamtąd zniknie.
czytaj więcejW środę obchodzimy 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Wojny, która na kilkuletnią tułaczkę po świecie rzuciła związanego z ziemią chrzanowską Pawła Jędrzejczyka.
czytaj więcejW czasach, gdy nie wszystkich rolników na ziemi chrzanowskiej stać było na utrzymanie choć jednego konia - znalazła się grupa osób skłonnych zainwestować w fabrykę maszyn rolniczych w Balinie, koło Chrzanowa.
czytaj więcejW roku stulecia powstania Fabloku zainteresowanie nie tylko chrzanowian budzą wszystkie materiały historyczne związane z fabryką. W serwisie YouTube dostępny jest filmik pokazujący załadunek wyprodukowanych w niej lokomotyw, które w 1932 roku popłynęły do Maroka.
czytaj więcejStowarzyszenie Za Piecem, którego członkowie interesują się industrialnymi pamiątkami na ziemi chrzanowskiej, a szczególnie płaziańskim piecem Hoffmanna, wzbogaciło swoje zasoby. Za pośrednictwem internetu o rodzinnych związkach z Wapiennikiem i Płazą opowiedziała Ewa Różycka.
czytaj więcejLasy w pobliżu Czyżówki, Płok i Lgoty kryją tajemnice z czasów powstania styczniowego, pozostałości rosyjskich strażnic granicznych i ślady działalności górniczej sprzed wieków. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego widzą je z perspektywy austriackiej strony granicy. W Bukownie i Niesułowicach, a przede wszystkim w Olkuszu, można na...
czytaj więcejGenerał Bułak Bałachowicz to swego rodzaju dwudziestowieczny Kmicic. Zorganizował oddział, który rozrósł się do dwudziestu tysięcy żołnierzy i w czasie wojny polsko-bolszewickiej otrzymał status Ochotniczej Sprzymierzonej Armii. Służyli w niej Białorusini, Rosjanie i Polacy z Kresów. Z formacją sławnego generała zetknął się...
czytaj więcej
Najnowsze komentarze