Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Pikieta w centrum Trzebini. Protest w obronie elektrowni Siersza (ZDJĘCIA)

19.03.2024 20:56 | 12 komentarzy | 4 579 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Elektrowni Siersza grozi likwidacja po 2025 roku. Związkowcy od trzech lat alarmują w tej sprawie. Dzisiaj po południu postanowili wyjść na ulice zaniepokojeni tym, że już w przyszłym miesiącu zakład ogłosi kilkumiesięczną przerwę w produkcji energii.
12
Pikieta w centrum Trzebini. Protest w obronie elektrowni Siersza (ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Protest zaplanowano przed budynkiem Urzędu Miasta w Rynku 18. Na pikietę przybyli nie tylko pracownicy zakładu, ale także członkowie ich rodzin, a także samorządowcy. Przedstawiciele związków zawodowych przypomnieli, że zakład daje pracę 230 osobom oraz co najmniej tylu pracownikom firm współpracujących z elektrownią. Jest też znaczącym płatnikiem do budżetu gminy.

Związkowcy są zdeterminowani. Zapowiadają walkę o swój zakład, by nie podzielił losu - jak mówią - barbarzyńsko zlikwidowanej ponad dwie dekady temu kopalni Siersza.
Wysłali już pisma do premiera Donalda Tuska, ministerstw i polityków. Czekają też na działania wspierające ze strony lokalnego samorządu.

Dziś po pikiecie związkowcy wzięli udział w posiedzeniu miejskiej komisji rozwoju, na którym poruszono kontrowersyjny temat kilkumiesięcznego zaprzestania produkcji prądu od pierwszych dni kwietnia do listopada.
Po długiej debacie członkowie komisji opowiedzieli się za wystosowaniem apelu do władz Tauron Wytwarzanie SA oraz zorganizowaniem w możliwie najbliższym czasie spotkania z udziałem posłów, europarlamentarzystów i przedstawicieli władz państwowych na temat przyszłości zakładu.

Więcej na ten temat w najbliższym 12. numerze „Przełomu".