Nadzieja dla trzebińskiej elektrowni w Komisji Europejskiej - przelom.pl
Zamknij

Nadzieja dla trzebińskiej elektrowni w Komisji Europejskiej

10:00, 04.03.2024
Skomentuj Widok na Elektrownię Siersza. FOT. RAFAŁ WIELGUS/PRZEŁOMOWE KADRY Widok na Elektrownię Siersza. FOT. RAFAŁ WIELGUS/PRZEŁOMOWE KADRY

Jest szansa, że Elektrownia Siersza będzie funkcjonować dłużej niż tylko do końca przyszłego roku.

Zgodnie z uchwałą zarządu Tauron Wytwarzanie SA z lutego 2021 r., koniec pracy elektrowni w Sierszy został wyznaczony na 31 grudnia 2025 r. To na ten nieuchronnie zbliżający się termin zaplanowano wyłączenie wszystkich bloków energetycznych. Pojawiają się pytania, czy los zakładu został już przesądzony?

Jak mówi Patrycja Hamera, szefowa biura Komunikacji Tauron Wytwarzanie, w grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie reformy rynku energii elektrycznej.

- Zmiana przepisów otwiera przed naszymi blokami, także tymi w Sierszy, szanse na wydłużenie rynku mocy, a co za tym idzie wydłużenie okresów ich eksploatacji. Wśród najważniejszych elementów reformy znalazło się porozumienie dotyczące wydłużenia do końca 2028 roku wsparcia z mechanizmów mocowych dla bloków opalanych węglem - informuje Patrycja Hamera.

Aby do tego doszło, państwo członkowskie musi złożyć stosowny wniosek w tej sprawie. O możliwości zastosowania odstępstwa od istniejących wymogów dotyczących limitów emisji będzie decydowała Komisja Europejska po ocenie wniosku państwa członkowskiego.

- Należy mieć jednak na uwadze, że energetyka węglowa notuje spadki wielkości produkcji. Są one konsekwencją wzrostu produkcji energii elektrycznej w OZE (odnawialne źródła energii), wzrostu importu oraz spadku krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Zgodnie z przewidywaniami, w kolejnych latach spodziewamy się wzrostu znaczenia OZE w miksie energetycznym, co przełoży się na poziom produkcji ze źródeł konwencjonalnych - dopowiada Patrycja Hamera.

Ostatecznie jednak o wielkości produkcji elektrowni węglowych decydować będzie to, czy krajowe zużycie energii elektrycznej będzie rosnąć, jakie będzie saldo wymiany transgranicznej oraz jaka będzie relacja cen węgla do gazu ziemnego.

- W kolejnych latach należy spodziewać się dalszego wzrostu mocy zainstalowanych w farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, a co za tym idzie wzrostu produkcji OZE w strukturze wytwórczej Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju kluczowym jest jednak utrzymanie źródeł dyspozycyjnych, które w momencie niskiej produkcji OZE zagwarantują bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do odbiorców. W najbliższych latach dyspozycyjne moce węglowe będą niezbędne w systemie dla zagwarantowania pewności dostaw energii elektrycznej w czasie niskiej generacji z OZE - tłumaczy Hamera i dodaje, że co najmniej do 2030 r. źródła węglowe będą pełnić rolę gwaranta dostaw energii, choć energia wytworzona w tych źródłach nie będzie miała już dominującego charakteru.

 

 

(Michał Koryczan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

hotinhotin

0 0

Eurokołchoz teraz rządzi,jak niegdyś KC PZPR z L. Millerem, M.Belką i Cimoszewiczem na czele.

11:16, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alan77alan77

0 0

Kopalnie przetrwały zabory, dwie wojny światowe, PRL i soludaruchów. Nie przetrwają Unii Europejskiej, bo zieloni komuniści będą "ratować planetę" pieniędzmi zwykłych obywateli.

13:58, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Wygląda na to, że te kolejne zakładane teoretycznie "ambitne cele" i "kamienie milowe", będą się materializować jak fale tsunami. Na razie nadciągnęła pierwsza; "zielony ład", który w praktyce okazuje się wzrostem kosztów produkcji żywności i spadkiem jej wielkości wewnątrz UE z jednoczesnym zalewem taniej żywności spoza Unii; zboża z Ukrainy, oliwek i cytrusów z Tunezji czy Algierii do Włoch czy Hiszpanii, a mięso z Południowej Ameryki podobno już "załadowuje się w portach". Za chwilę uderzy fala "zeroemisyjności"; około 11 milionów mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych węglem lub gazem będzie w cenie za paliwo płaciło dziesiątki karnych opłat, nie mając szansy (realnej, nie teoretycznej) na zmianę źródła ogrzewania. Za kilka lat kolejne uderzenie; jak nowy samochód to tylko elektryczny, za "głupie" co najmniej 150 000 zł. Tu przynajmniej dają furtkę; nie będzie dotyczyło zabytkowych i luksusowych (co za ludzkie paniska w tej Brukseli, rozumiejące potrzeby ludu) i w tym widzę dla siebie szansę; podobno ktoś z rodziny angielskiego króla zgrał się w kasynie i chce po cichu opchnąć za pół ceny nowiutkiego Rolls - Roycea. Chyba się skuszę.

14:52, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

endriu64endriu64

0 0

Ludzie !!! Czego tu nie rozumiecie !!! To dla waszego dobra !!! Partia z narodem a naród z partią - jedynie słuszną !!! Ja to już przerabiałem i chyba wiem jak to się skończy !!!

19:52, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

Tak się zastanawiam jak myśmy w naszym kraju odeszli od łupania kamienia? Jak to się stało, że temu nikt nie przeszkodził i dzisiaj zamiast dalej ryć w kamieniu klepiemy w te klawiatury.?! Coś niesamowitego!

20:50, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janojano

0 0

Nie będzie jakiś urzędas w Brukseli czy Berlinie decydował czy Elektrownia w Sierszy ma działać czy nie! Pani rzecznik skończy opowiadanie bzdur i dyrdymałów za które bierze kupę forsy. Gdy zostaniemy bez prądu i ogrzewania w zimie to może niektórzy się wtedy obudzą ale będzie za późno.

05:09, 05.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Arx49Arx49

0 0

A co będzie jak będzie pochmurno i przestanie wiać ? Mają wtedy wystarczyś elektrownie na drogi , skroplony anerykański gaz ?

08:38, 06.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Nie odpowiem na pytanie jak i kiedy odeszliśmy w naszym kraju od łupania kamienia, ale coraz bardziej obawiam się, że już wkrótce wrócimy. Zrealizujemy jeszcze kilka "ambitnych celów" i już tylko to nam pozostanie.

20:08, 06.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

diabełdiabeł

0 0

I znowu brednie wiadomości Przełomu z uchwałą zarządu Tauron Wytwarzanie SA z lutego 2021 r ! Uchwała była podjęta 20 listopad 2019 r. Chcieliście UNI to macie ! wreszcie będziemy mieli czyste powietrze. DOŚĆ TRUCICIELA !

12:27, 07.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%