Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Będzie zgromadzenie i komisja w sprawie przyszłości Elektrowni Siersza

18.03.2024 10:07 | 4 komentarze | 5 804 odsłon | Michał Koryczan

Związki zawodowe działające w TAURON Wytwarzanie SA oddział Elektrownia Siersza organizują we wtorek zgromadzenie w obronie trzebińskiego zakładu.

4
Będzie zgromadzenie i komisja w sprawie przyszłości Elektrowni Siersza
Elektrownia - Siersza. Fot. Robert Kowalczyk/PRZEŁOMowe Kadry
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informują związkowcy, zgromadzenie planowane jest we wtorek, 19 marca o godz. 14.30 w rejonie budynku Urzędu Miasta w Trzebini przy ul. Rynek 18 (dawna siedziba usług komunalnych).

Chcą w ten sposób zaapelować o przedłużenie pracy bloków energetycznych w Elektrowni Siersza. Zachęcają byłych pracowników tego trzebińskiego zakładu, aby przyszli i wsparli tę akcję.

We wtorek o godz. 15.30 rozpoczną się obrady komisji rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości Rady Miasta Trzebini, podczas której planowana jest dyskusja o obecnej sytuacji Elektrowni Siersza oraz perspektywach tego zakładu.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą zarządu Tauron Wytwarzanie SA z lutego 2021 r., koniec pracy trzebińskiej elektrowni został wyznaczony na 31 grudnia 2025 r. To na ten nieuchronnie zbliżający się termin zaplanowano wyłączenie wszystkich bloków energetycznych.

Jak mówi Patrycja Hamera, szefowa biura Komunikacji Tauron Wytwarzanie, w grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie reformy rynku energii elektrycznej.

- Zmiana przepisów otwiera przed naszymi blokami, także tymi w Sierszy, szanse na wydłużenie rynku mocy, a co za tym idzie wydłużenie okresów ich eksploatacji. Wśród najważniejszych elementów reformy znalazło się porozumienie dotyczące wydłużenia do końca 2028 roku wsparcia z mechanizmów mocowych dla bloków opalanych węglem - informuje Patrycja Hamera.

Aby do tego doszło, państwo członkowskie musi złożyć stosowny wniosek w tej sprawie. O możliwości zastosowania odstępstwa od istniejących wymogów dotyczących limitów emisji będzie decydowała Komisja Europejska po ocenie wniosku państwa członkowskiego.

- Gdyby nie wynikające z europejskich rozporządzeń obostrzenia i czasami absurdalne nakazy i zakazy te dwa bloki energetyczne mogłyby pracować do 2040 roku. Bloki nr 1 i 2 nie są z lat siedemdziesiątych, a konkretnie z 2001 i 2002 roku. W zarządzie TAURON Wytwarzanie w Jaworznie trwa obecnie analiza, które jednostki wytwórcze z Łazisk, Jaworzna 3, Sierszy będą pracować po 2025 roku. Nie wypada źle pisać o kolegach, ale to ich bloki klasy 200MW są z lat 70 - podkreśla Marek Staroń, przewodniczący Związku Zawodowy "Kontra"przy Tauron Wytwarzanie SA Oddział Elektrownia Siersza.

Jak informuje, strona społeczna zakładu skierowała pismo do premiera Donalda Tuska i ministrów, zawierające szereg atutów trzebińskiej elektrowni, które powinny przedłużyć jej byt po 2025 roku.

„Planowanie wyłączenia naszych bloków energetycznych z końcem 2025 roku będzie marnotrawieniem majątku skarbu państwa oraz będzie to w naszym mniemaniu sabotaż energetyczny" - czytamy w piśmie.

Związkowcy podkreślają, że pracownicy trzebińskiej elektrowni mają ogromne obawy o swoje miejsca pracy. Koniec funkcjonowania zakładu spowoduje, że na bezrobocie znajdzie się ponad 200 pracowników elektrowni i drugie tyle pracowników firm świadczących usługi temu zakładowi.