Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Z pomocą osobom obciążonym kosztami leczenia przez NFZ

15.03.2017 08:39 | 0 komentarzy | 1 453 odsłona | red

Ponad 2 lata temu rozpoczęła się akcja dochodzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia opłat za świadczenia zdrowotne od pacjentów, którzy nie byli ubezpieczeni, a w wyniku wadliwego działania systemu sprawdzania tytułu do świadczeń nawet o tym nie wiedzieli. W efekcie, po latach dowiedzieli się, że muszą zapłacić kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za leczenie, z którego skorzystali. Radca prawny Ryszard Stolarz radzi, co w tej sytuacji mogą zrobić.

0
Z pomocą osobom obciążonym kosztami leczenia przez NFZ
FOT. ARCHIWUM RYSZARDA STOLARZA
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W powiecie chrzanowskim ten problem dotknął wielu osób. Sytuacja jest bulwersująca. Wielu ludzi żyło w przeświadczeniu, że ubezpieczenie posiadają, bo, na przykład, ich małżonek pracuje i zgłaszał członków rodziny do ubezpieczenia u swojego pracodawcy. Zdarzało się jednak, że gdy zgłoszony wcześniej do ubezpieczenia członek rodziny zarejestrował się jako bezrobotny, był ubezpieczany przez urząd pracy. Wówczas, jakby z automatu, był wykreślany z ubezpieczenia członka rodziny. Ale po utracie statusu bezrobotnego tracił tytuł ubezpieczenia z urzędu pracy. Automatycznie nie uzyskiwał jednak ubezpieczenia pracującego współmałżonka. Wiele osób nie miało informacji, że współmałżonek musi ich ponownie zgłosić u swojego pracodawcy. Sprawa dotyczyła też uczących się dzieci osób ubezpieczonych, które po prostu zapomniały dokonać takiego zgłoszenia.
12 stycznia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej. Zgodnie z nią mieszkaniec, który w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych spełniał przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną, ale nią nie był, nie będzie musiał zwracać poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów swojego leczenia. Warunkiem jest jednak"wsteczne" zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Czas na „wsteczne" zgłoszenie to 30 dni od dnia skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, albo 30 dni od poinformowania przez NFZ o wszczęciu postępowania administracyjnego w zakresie obowiązku poniesienia kosztów świadczeń zdrowotnych.
Najważniejsze jest jednak to, że w terminie do 90 dni od wejścia ustawy w życie nie będą już wszczynane lub będą umarzane wszczęte postępowania administracyjne, pod warunkiem „wstecznego" zgłoszenia do ubezpieczenia. Należy się więc spieszyć, bo czas już biegnie.

Przełom nr 10 (1285) 8.3.2017