Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Chrzan i cebula

23.01.2019 14:44 | 0 komentarzy | 3 668 odsłony | red

BABCINE SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIE. Nawet przy błahych dolegliwościach potrafimy ładować w siebie i w swoje dzieci tony leków. W efekcie obciążamy organizm i zaburzamy jego naturalne mechanizmy obronne.

0
Chrzan i cebula
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

A przecież babcia zawsze powtarzała, że na przeziębienie najlepszy jest czosnek i herbata z sokiem malinowym!

Cebula - królowa łez
Choć cebula kojarzy się z tym, że podczas krojenia większość z nas płacze niczym bóbr, to dla naszych babć stanowiła jeden z najważniejszych leków na przeziębienie. Liczne substancje bakteriobójcze oraz solidna dawka witaminy C i cynku sprawiły, że syrop z cebuli to pierwszy środek, po który sięga wiele osób, gdy pojawia się kaszel i katar. Mimo że smak i zapach cebulowego syropu nie jest dobrze tolerowany przez wszystkich, zwłaszcza przez dzieci, to właśnie najmłodszym jest on szczególnie polecany.

Syrop z cebuli:
posiekane dwie cebule zasypać cukrem (około pół szklanki) i pozostawić na kilka godzin w ciepłym miejscu. Zamiast cukru można dodać miód (będzie jeszcze zdrowiej).
Zaleca się stosować syrop kilka razy dziennie po 1-2 łyżeczki
(u dzieci) lub 1-2 łyżki (u dorosłych).

Chrzanić przeziębienie
Czosnek to nie jedyne, intensywne w smaku warzywo, o bardzo charakterystycznym zapachu, które działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Równie skuteczny w walce z infekcjami jest chrzan, który dodatkowo wykazuje właściwości grzybobójcze oraz wykrztuśne. Chrzan warto jeść nie tylko podczas infekcji, ale również zapobiegawczo, gdy wokoło wszyscy chorują (dzięki zawartości witaminy C podnosi odporność). Wyjątkowość chrzanu polega na jego wielozadaniowości. Leczy infekcje zatok i migdałków, rozrzedza flegmę i łagodzi katar. Najlepsze jest to, że wcale nie trzeba przygotowywać specjalnych wywarów czy syropów (choć są bardzo skuteczne). Wystarczy zetrzeć go na tarce i taką pastą smarować chleb.

Wykrztuśny syrop z chrzanu:
100 g utartego korzenia chrzanu zalać 1/2 szklanki przegotowanej, wystudzonej wody. Odstawić na około pół godziny, odcedzić, mocno wyciskając cały, powstały sok. Następnie dodać 100 g miodu i dokładnie wymieszać. Pić po jednej łyżce trzy razy dziennie, dzieciom podawać po jednej łyżeczce.

Ewa Krulicka, i-Apteka.pl