Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Nie warto czekać, aż objawy choroby dadzą o sobie znać

10.07.2019 13:23 | 0 komentarzy | 2 067 odsłony | red

Panie pilnują swoich mężów i partnerów, żeby przychodzili na badania. Zachęcają ich i tłumaczą, że warto je przeprowadzić - przyznaje Barbara Galus z chrzanowskiego szpitala

0
Nie warto czekać, aż objawy choroby dadzą o sobie znać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ewa Solak: W szpitalu wykonywanych jest rocznie 4 tys. badań profilaktycznych w ramach różnych programów.
Barbara Galus:
Oprócz tego organizujemy inne akcje profilaktyczne, np. Małopolski Tydzień Zdrowia oraz akcję Piękne bo zdrowe. Była przeprowadzana w całym kraju i promowana przez osoby znane z telewizji. W jej ramach szpital wykonał 150 badań cytologicznych.

Ale zainteresowanie nie jest nadzwyczajne.
- To zależy od rodzaju badań. Najtrudniej namówić panie na mammografię. Według moich szacunków, korzysta z niej tylko 70 procent kobiet objętych programem. Te, które je wykonują, na szczęście pamiętają o ich powtórzeniu co dwa lata. Jeśli chodzi o program profilaktyki raka szyjki macicy to jest podobnie, z tym, że badanie przeprowadza się raz na trzy lata.

A jak jest z mężczyznami? Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego cieszy się zainteresowaniem?
- Co rok badanych jest ok. 300 mężczyzn. Muszę powiedzieć, że w tym względzie to panie pilnują swoich mężów i partnerów, żeby przychodzili na badania. Zachęcają ich i tłumaczą, że warto je przeprowadzić.

Do niektórych badań mieszkańcy zachęcani są biletami do kina.
- Program ochrony zdrowia psychicznego, finansowany przez powiat chrzanowski, nie jest łatwy do przeprowadzenia, bo generalnie mieszkańcy kojarzą go z diagnozowaniem takich schorzeń, a przecież każdy może mieć lepszy lub gorszy dzień. W pierwszym etapie przeprowadzane są testy Becka. Dzięki niemu można wyłonić osoby, u których pojawiają się pierwsze symptomy depresji. Jest przeprowadzany u losowo wybranych pacjentów różnych poradni w szpitalu. Po wypełnieniu testu mamy obraz nastroju danej osoby. Jeśli jest on zdecydowanie obniżony, proponujemy konsultację z lekarzem. Program przewiduje też bilety do kina dla rodzin i pacjentów objętych terapią. Do czerwca wydaliśmy
16 voucherów do kina.

Idąc na badania, każdy może obawiać się niepomyślnej diagnozy. Może dlatego niektórzy się boją i z tych badań nie korzystają?
- Tak jest na pewno, ale uważam, że nie warto czekać, aż objawy choroby dadzą nam o sobie znać. Im wcześniej wykryte, tym większe szanse wyleczenia.


Liczba badań przeprowadzonych w chrzanowskim szpitalu:
2017 r.     2018 r.     I-V 2019 r.
profilaktyka chorób piersi (I et. mammografia)  705            696          282
profilaktyka raka szyjki macicy (cytologia)        301            218          104

Niektóre badania finansowane przez starostwo chrzanowskie w 2019 r.
profilaktyka chorób tarczycy 901
profilaktyka chorób cywilizacyjnych 1414
profilaktyka wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego 300

Przełom nr 26 (1401) 3.7.2019