Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Kłopotliwe zęby mądrości

12.09.2018 14:47 | 1 komentarz | 1 769 odsłona | red

Ósemki, potocznie zwane zębami mądrości, wielu kojarzą się głównie z bólem i opuchlizną. Dlatego od razu chcą się ich pozbyć. Czy faktycznie jest to konieczne?

1
Kłopotliwe zęby mądrości
lek. stom. Aneta Adamczyk-Einbach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nie. Wprawdzie istnieje sporo wskazań do usunięcia trzecich trzonowców, czyli tzw. ósemek, ale jeśli ząb wyrósł prawidłowo i jest zdrowy, nie ma konieczności jego usuwania - uważa lek. stom. Aneta Adamczyk-Einbach z Trzebini.
Kiedy natomiast zęba należy usunąć? Zdaniem naszego eksperta - na przykład, gdy w szczęce brakuje miejsca. Wówczas nowo rosnąca ósemka nie może się przebić, rośnie nieprawidłowo, uciska na sąsiadujące zęby.

- Ósemka uciskająca na sąsiednie zęby często powoduje wady zgryzu, które później trzeba przez długi czas leczyć ortodontycznie. Gdy ząb zablokuje się w dziąśle, zazwyczaj skutkuje to tworzeniem się torbieli oraz bolesnym obrzękiem. Ząb mądrości rosnący w sposób nieprawidłowy, np. pod nienaturalnym kątem, bardzo często podrażnia błony śluzowe jamy ustnej albo może w ogóle nie przebić się przez dziąsło, zablokowany przez inne zęby lub kość. W takich sytuacjach dentysta z pewnością zaleci usunięcie kłopotliwego trzonowca - informuje stomatolog.
Kolejnym zaleceniem do usunięcia ósemki jest próchnica. Z uwagi na jej usytuowanie, nie wszyscy szczotkują ją prawidłowo. Na trzecich trzonowcach zostają wtedy resztki jedzenia, na których rozwijają się bakterie i ząb zaczyna chorować.

- Dlatego ósemka z zaawansowaną próchnicą również kwalifikuje się do usunięcia - uważa lek. stom. Aneta Adamczyk-Einbach.

Zabieg usuwania zębów mądrości nie jest łatwy ani przyjemny dla pacjenta. Odbywa się w znieczuleniu.
- Mimo tego wiele osób, już po zabiegu, nadal skarży się na ból i opuchliznę. Ulgę mogą przynieść zimne okłady na policzek i środki przeciwbólowe. Przez dobę po usunięciu zęba nie należy szczotkować tamtej okolicy, a przez kilka kolejnych dni jeść miękkie pokarmy, w temperaturze pokojowej - radzi dentystka.
(AJ)

O ósemkach
Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, wyrastają jako ostatnie zęby, zazwyczaj między 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie, w którym człowiek osiąga dojrzałość. Stąd właśnie ich popularna nazwa - zęby mądrości. U niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia, u innych zaś nie pojawiają się wcale.

Przełom nr 35 (1360) 5.9.2018