Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Jak nauczyć dziecko prawidłowo myć zęby

21.02.2018 14:07 | 0 komentarzy | 1 231 odsłona | red

Dzieci często zapominają o codziennej higienie jamy ustnej albo robią to niedbale. Na efekty nie trzeba długo czekać. Co zrobić, by uchronić je przez ubytkami i próchnicą? Sprawić, by z ochotą czyściły ząbki przynajmniej dwa razy dziennie?

0
Jak nauczyć dziecko prawidłowo myć zęby
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ma na to sposób lek. stom. Aneta Adamczyk-Eibach. Sama jest mamą i dobrze wie, że maluchy same od siebie nie zaczną prawidłowo czyścić zębów. Trzeba im to pokazać i na początku kontrolować, czy stosują się do wskazówek. Warto też zadbać o kilka innych elementów. Na przykład o szczoteczkę z miękkim włosiem.

- Zęby należy myć delikatnie, okrężnymi ruchamy, by nie podrażnić dziąseł. Pomaga w tym szczoteczka o miękkim włosiu, dostosowana do wieku naszej pociechy. Jeżeli dziecko będzie używało takiej, która podrażnia mu dziąsła, codzienna higiena nie będzie mu się dobrze kojarzyć - mówi lek. stom. Aneta Adamczyk-Eibach.

Dzieci lubią bajkowe postaci. Warto więc zainwestować w szczoteczkę i kubek z ulubionym bohaterem. Nie wolno też przesadzać z ilością pasty. Nie ona jest tu najważniejsza. Niektóre szczoteczki mają tak pokolorowane włosie, że widać, jaka ilość jest odpowiednia.

Synowi czy córce najpierw trzeba pokazać jak prawidłowo szczotkować zęby i zachęcać ich do tego od najmłodszych lat. Naukę szczotkowania można też zacząć od zabawy i zaproponować maluchowi, by sam umył nam zęby. Śmiechu będzie co niemiara.

- Jeśli zadbamy o systematyczność, dziecko szybko nauczy się, by myć zęby rano i wieczorem oraz po każdym posiłku.

Na początku warto jednak kontrolować, czy robi to prawidłowo - podpowiada lek. stomatolog.

Przypomina też, że dorośli powinni świecić przykładem. Jeśli sami nie dbają o higienę jamy ustanej, myją zęby od niechcenia, nie wymieniają regularnie szczoteczki - ich dziecko będzie robić tak samo. Maluchy biorą z nas przykład.
- Wiele dzieci boi się dentysty. Dotyczy to nawet osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim kontaktu. Często jest to wina ich rodziców. Sami się boją albo straszą dzieci stomatologiem - zauważa.

Zachęca rodziców, by od najmłodszych lat przyprowadzali dzieci na kontrole do stomatologa, a nie zwlekali z pierwszą wizytą do czasu, gdy ząb zacznie boleć.
(AJ)
Przełom 07 (1332) 14.2.2018