Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Pomysły na kreatywne i tanie zabawy z dziećmi

01.06.2016 12:20 | 0 komentarzy | 3 034 odsłony | red

Każda mama nie raz słyszała: pobaw się ze mną. Chętnie dołączyłabyś do zabawy, ale czeka pranie, prasowanie, obiad. Nie zawsze masz czas aktywnie uczestniczyć w zabawie z dzieckiem. Podpowiadamy, czym go zająć.

0
Pomysły na kreatywne i tanie zabawy z dziećmi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początek najważniejsze: wymyślenie dziecku zabawy nie zwalnia nas z obowiązku spędzania z nim czasu. Nawet, jeśli maluch zajmie się wycinankami czy ciastoliną, powinniśmy do niego zaglądać, chwalić efekty pracy, pomagać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dziecko musi wiedzieć, że jesteśmy zainteresowani tym, co robi.

- Rodzic musi chcieć się bawić z dzieckiem, przynajmniej w początkowym okresie. Po kilkunastu wspólnych zabawach, nie będzie już absorbowało 100 proc. czasu - podkreśla Joanna Małecka, aktywna, kreatywna mama, i podpowiada, czym można zająć pociechę.

Puzzle z obrazka - układanki to super zabawa, zarówno samo układanie elementów, jak i samodzielnie ich wykonanie. W domu zawsze jest pełno gazet. Wystarczy wyciąć obrazek z gazety, który interesuje dziecko (może to zrobić także samemu), podkleić na tekturce i pociąć na kawałki (im młodsze dziecko tym większe kawałki). Po zabawie wkładamy puzzle do koperty, opisujemy długopisem, na przykład kotki i chowamy do pudełka. Takich kopert może być wiele. Nic nie kosztują.

Kręgle z butelek - duże butelki z wodą mineralną ustawiamy jak kręgle. Wyznaczamy tor i turlamy w ich stronę piłkę. Zasady te same jak na prawdziwej kręgielni. Butelki z wodą można zastąpić butelkami z piaskiem. Wtedy mamy pewność, że nic się nie rozleje na podłogę w salonie czy korytarzu.

Masa solna - dzieci tworzą figurki, które następnie można upiec w piekarniku. Gdy stwardnieją i wystygną malujemy je farbkami. Uwaga: jest dużo sprzątania po tej zabawie, ale ugniatanie masy solnej to doskonałe ćwiczenie dla dzieci.

Pacynki ze skarpet - w domu zawsze znajdą się jakieś skarpety bez pary. Wtedy robimy z nich pacynki. Przyszywamy guziki, dorabiamy włosy ze starej włóczki lub sznurka, doszywamy lub malujemy buzie i zakładamy na ręce. Krzesło okrywa się kocem i przedstawienie gotowe... Reszta zależy od naszej inwencji twórczej.

Teatrzyk z kukiełkami - na słomkach lub innych patyczkach przyklejamy narysowane przez dzieci postaci z bajki, podklejone wcześniej na tekturce. Możemy wykonać kukiełkę do każdej bajki - Królewnę Śnieżkę, Kopciuszka, złą czarownicę. Podczas wieczornego czytania możemy dziecku pokazać teatrzyk. Jeśli maluch rozpozna postać, role się odwracają. Wtedy ono zaczyna grać kukiełkami.
Anna Jarguz
Przełom nr 21 (1245) 24.5.2016