Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Nie czekajcie, aż zaczną boleć

11.05.2016 11:16 | 0 komentarzy | 2 210 odsłony | red

W większości przypadków, gdy zęby są czyste, to nie chorują - mówi parodontolog dr n. med. Grażyna Bulek-Juranek.

0
Nie czekajcie, aż zaczną boleć
Parodontolog dr n. med. Grażyna Bulek-Juranek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ewa Solak: Wystarczy odwiedzać dentystę raz do roku?
Grażyna Bulek-Juranek:
Nie. Wizyty powinny być planowane dwa razy w roku, a w przypadku dzieci poniżej 16. roku życia - co trzy miesiące.

Zwykle jednak pojawiamy się u stomatologa, gdy coś zaczyna boleć.
- Niestety, jak jest dobrze, to o nim zapominamy. Ale dobrze stosować różnego rodzaju przypomnienia. Każda wizyta u dentysty mobilizuje nas do większej dbałości o zęby.

Pół roku ma tak duże znaczenie?
- Tak, bo właśnie w tym okresie mogą się pojawić i rozwinąć objawy chorób przyzębia. Dlatego nie warto sobie odpuszczać.

Niektórzy nie dbają o to, tłumacząc się brakiem czasu lub wysokimi cenami zabiegów dentystycznych.
- Jamę ustną warto potraktować jak samochód i systematycznie oddawać do przeglądu. Da nam to wiedzę w jakim stanie są zęby i dziąsła, pozwoli zaplanować w czasie i rozłożyć ewentualne koszty leczenia. Przeglądy zabezpieczą nas przed nieprzewidzianym bólem, bo lekarz dentysta jest w stanie wcześniej zauważyć ubytek.

Podobno wpływ na nie ma odżywianie.
- Przede wszystkim słodycze. Batony z ciągnącym się nadzieniem typu toffi są chyba najgorsze. Ale nawet chrupki kukurydziane przylepiające się do zębów i zalegające w bruzdach mają negatywne działanie. Ograniczenie słodyczy, przekąsek wyjdzie nam tylko na dobre. Poza tym warto przemyśleć swoją dietę. Istotne jest białko, wapń, sole mineralne.

Jak na zdrowie zębów wpływa ich częste mycie? Ponoć nieprawidłowe szorowanie ma zły wpływ na ich szkliwo.
- Najlepszą profilaktyką jest systematyczna higiena. W większości przypadków, gdy zęby są czyste, to nie chorują. Co prawda na próchnicę i choroby przyzębia wpływ mają też czynniki genetyczne i środowiskowe. Pojawiają się też doniesienia na temat związku chorób jamy ustnej z cukrzycą czy miażdżycą. W większości wypadków jednak to systematyczne kontrole i mycie mają wpływ na ich stan. Prawidłowe czyszczenie to nie szorowanie z prawej na lewą, tylko wymiatanie. Takim ruchem w kierunku korony zęba czyścimy powierzchnie zębowe od zewnątrz oraz od środka jamy ustnej. Masujemy przy okazji dziąsła. Nie powinniśmy szczotkować powierzchni policzkowych, gdyż może to powodować odsłanianie się szyjek zębowych i powstawanie nadwrażliwości.

Wystarczy to robić dwa razy dziennie?
- Najlepszym rozwiązaniem jest szczotkowanie po każdym posiłku. Trzeba pamiętać o co najmniej dwukrotnym myciu zębów odpowiednią szczoteczką, używając past dobranych do naszych potrzeb. Nie wolno zapomnieć też o szczotkowaniu powierzchni języka. Bakterie znajdujące się na jego powierzchni mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Pamiętajmy, że ząb to bryła, a nie płaska powierzchnia. Chcąc dobrze ją oczyścić, trzeba dotrzeć z każdej strony. Nie jest to łatwe. Żeby wyczyścić szczeliny, często musimy użyć nitki dentystycznej. Dobrze też zastosować później płyn do pukania jamy ustnej.
Przełom nr 18 (1242) 4.5.2016