Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Nagniotki - krępująca przypadłość

22.12.2015 13:18 | 0 komentarzy | 4 975 odsłony | red

Skąd się biorą odciski na stopach i jak je zwalczać, mówi Agnieszka Rymarczyk-Kapuścik z Instytutu Zdrowia i Urody Sekrety Wellness w Trzebini.

0
Nagniotki - krępująca przypadłość
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Anna Jarguz: Czym różni się odcisk od zwykłego zgrubienia na stopie?
Agnieszka Rymarczyk-Kapuścik:
- Odcisk, inaczej nagniotek, to reakcja obronna skóry na ucisk. Poprzez uciskanie twarde komórki są wgniatane w głąb skóry, co pobudza je do dalszego wytwarzania. W konsekwencji powstaje nagniotek z czopem rogowym, skierowanym z głąb ciała. Podrażnia on zakończenia nerwowe, powodując ból.

Kto jest najbardziej narażony na ich powstawanie?
- Odciski powstają na skutek skoncentrowanego i intensywnego ucisku. Najczęściej problem z nimi mają osoby genetycznie predysponowane oraz te, chodzące w źle dobranym obuwiu. Bardzo często z nagniotkami zmagają się kobiety, preferujące szpilki, które uciskają je w stopę.

Wielu z nas pozbywa się odcisków na własną rękę, korzystając z dostępnych w aptece preparatów lub wycinając je samodzielnie.
- Jeśli problem nie jest poważny, specjalne plastry czy inne środki dostępne w aptekach mogą pomóc. Odradzam jednak wycinanie odcisków w domu, ponieważ raczej nigdy nie usuniemy ich całkowicie, a to oznacza, że znów odrosną.

Co zatem należy zrobić, gdy zauważymy odcisk na stopie?
- Ważna jest przede wszystkim odpowiednia diagnoza. W tym celu warto udać się do specjalisty, który oceni, co jest problemem i czy na pewno jest to odcisk, czy może coś innego. Jeśli mamy do czynienia z nagniotkiem, trzeba pamiętać, by usunąć go całego wraz z korzeniem. Można to zrobić za pomocą odpowiednich frezów czy skalpela. By problem nie powracał, trzeba też wyeliminować przyczynę - zmienić obuwie, zakładać na stopy bawełniane skarpetki, a nie wkładać ich bezpośrednio do butów, a jeśli mamy problem z deformacją palców, zakładać odpowiednie wkładki.

Czym ryzykujemy, pozwalając odciskowi swobodnie się rozrastać?
- Brak reakcji z naszej strony może skutkować swędzeniem, zaczerwienieniem. Każdy krok może sprawiać nam ból.

Wiele osób myli odciski z kurzajkami.
- Kurzajka jest wywoływana przez wirusa z rodziny HPV. Jest zaraźliwa, zazwyczaj bezbolesna, często o nierównej, wyniosłej powierzchni. Otaczająca brodawki skóra nie ulega stanowi zapalnemu. Odcisk wygląda inaczej. Dlatego zawsze radzę wizytę u specjalisty, który stwierdzi, z czym mamy problem na stopach.

Czyli odciskami nie można się zarazić od innych?
- To nie jest zmiana na skórze powstała na skutek choroby. Przyczyną odcisków jest intensywny ucisk.
Przełom nr 50 (1223) 16.12.2015