Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Gdy zgubisz dokumenty

05.08.2015 12:43 | 0 komentarzy | 3 101 odsłony | red

Strata dokumentów jest dla większości osób stresującym przeżyciem. Co zrobić? Gdzie to zgłosić, by zminimalizować ryzyko, że ktoś bezprawnie się nimi posłuży?

0
Gdy zgubisz dokumenty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Utrata dowodu osobistego
W przypadku zgubienia dowodu osobistego trzeba pójść do najbliższego urzędu gminy. Nie musi to być ta sama jednostka, która wydała nam dokument.

- Do urzędu trzeba udać się osobiście. Otrzymujemy tam zaświadczenie o utracie dokumentu - tłumaczy Sylwia Telbyło z chrzanowskiego magistratu.
Sytuacja wygląda trochę inaczej, kiedy jesteśmy za granicą.
- Wówczas musimy to zgłosić w najbliższej placówce konsularnej RP. Jeśli z jakichś powodów nie możemy pojawić się osobiście, zgłoszenie można wysłać pocztą na adres placówki - dodaje urzędniczka.
Procedura jest darmowa, a zaświadczenie o utracie dowodu osobistego jest ważne do czasu wyrobienia nowego, nie dłużej jednak niż przez dwa miesiące.
Warto także iść do swojego banku i zastrzec w nim utracony dokument.

Zagubione prawo jazdy
Jeżeli ginie nam prawo jazdy, powinniśmy w pierwszej kolejności zgłosić się na policję. Policjanci wprowadzą jego numer do bazy dokumentów zastrzeżonych. Mamy 30 dni, aby pójść do starostwa, które wydało prawo jazdy, by złożyć wniosek o tzw. wtórnik. Będzie nam potrzebne zdjęcie, potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej w wysokości 100 złotych i dowód osobisty. Na jego otrzymanie trzeba poczekać - maksymalnie miesiąc. Niestety, przez ten czas nie możemy prowadzić samochodu. Mandat za kierowanie bez posiadania przy sobie ważnego prawa jazdy wynosi 50 złotych. Za to wykroczenie nie ma jednak żadnych punktów karnych.

Wyrobienie duplikatu Karty Dużej Rodziny
Wiele firm i instytucji na terenie powiatu chrzanowskiego respektuje Kartę Dużej Rodziny. Co zrobić, gdy ją zgubimy? Należy zgłosić się do instytucji, w której składaliśmy wniosek o wydanie karty. Najczęściej są to ośrodki pomocy społecznej lub urzędy gminy.
- Koszt wyrobienia nowej karty to 9,21 zł. Czas oczekiwania nie przekracza z reguły miesiąca - mówi Beata Cora z OPS w Chrzanowie.
oprac. Wiktor Bonderek

Nie kuś złodzieja

  • unikaj eksponowania dokumentów w zatłoczonych miejscach
  • nie zostawiaj ich w samochodzie na widoku
  • jeśli jesteś w podróży, staraj się obserwować bagaż
  • noś zawsze zamknięte plecaki, torebki i saszetki
  • nie zostawiaj dowodu osobistego w wypożyczalniach
  • zawsze miej zrobiony skan dowodu osobistego i paszportu

Przełom nr 30 (1203) 29.7.2015