Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

TRZEBINIA. W Górce świętowali potrójny jubileusz

07.09.2012 22:00 | 0 komentarzy | 4 396 odsłony | red
Stulecie cementowni w Górce, 75 lat włoskiego Mapei i 12 lat od czasu kupienia przez Włochów trzebińskiej spółki – te trzy rocznice były w piątek okazją do spotkania w zakładzie włoskich właścicieli firmy, pracowników i zaproszonych gości.
0
TRZEBINIA. W Górce świętowali potrójny jubileusz
Giorgio Squinzi i Marco Squinzi odsłaniają tablicę upamiętniającą potrójny jubileusz Górki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stulecie cementowni w Górce, 75 lat włoskiego Mapei i 12 lat od czasu kupienia przez Włochów trzebińskiej spółki – te trzy rocznice były w piątek okazją do spotkania w zakładzie włoskich właścicieli firmy, pracowników i zaproszonych gości.

Z Górką związanych wspomnieniami wieloletniej pracy są tysiące trzebinian, chrzanowian i mieszkańców ościennych miejscowości. Zakład Surowców Ogniotrwałych „Górka”, po zmianach ustrojowych nie poradził sobie jednak na konkurencyjnym rynku. W 2000 roku Grupa Mapei, światowy lider w produkcji klejów oraz produktów chemii budowlanej, kupiła 100 procent udziałów Górki Cement.

Jubileuszowy piątek był dobrym dniem na podsumowanie dotychczasowych dokonań włoskiego właściciela. Z tej okazji do Trzebini przyjechał prezydent Grupy Mapei, znanej powszechnie ze sponsoringu ekipy Mapei uczestniczącej w zawodowych wyścigach kolarskich, i twórca jej światowej potęgi - Giorgio Squinzi.

Przed południem zainteresowani mogli zobaczyć, jak zakład wygląda dziś - oglądali zakładowe hale, piece i laboratorium. Później uczestnicy uroczystości spotkali się na zakładowym placu.

- Dzień dobry – poprawną polszczyzną przywitał gości prezes zarządu Górka Cement Marco Squinzi. Dalej mówił już po angielsku i włosku. - Gdy w roku 2000 przybyłem tutaj Górka produkowała około dwóch tysięcy ton cementu. Dziś jesteśmy na poziomie ponad 60 tysięcy ton. Fabryka przeszła wiele zmian. Nareszcie ten stuletni zakład jest we właściwym stanie technicznym - podkreślił.

Chwilę później wraz z Giorgio Squinzi odsłonił tablicę, upamiętniającą potrójny jubileusz.

Na gości czekała nie lada atrakcja, czyli powrót do przeszłości. Mogli bowiem przejechać spod siedziby firmy do Dworu Zieleniewskich odkrytym, popularnym niegdyś „ogórkiem” - Jelczem – legendą PRL-u. Autobus powoli przemieszczający się ulicą Grunwaldzką i później ul. Piłsudskiego wzbudzał zrozumiałe zainteresowanie kierowców i przechodniów.

W ciągu 12 lat włoska Grupa Mapei zainwestowała w spółkę Górka Cement 50 mln euro. Trzebińska spółka dostarcza cementy glinowo-wapniowe do ponad 65 krajów. Głównym odbiorcą jest Mapei. W zakładzie przy ul. 22 Lipca pracuje obecnie 147 osób.

W najnowszym, 36. wydaniu „Przełomu”:
- obszerna relacja z obchodów potrójnego jubileuszu Górki Cement,
- historia, czyli skąd się wzięła Górka,
- Giorgio Squinzi, prezydent Grupy Mapei, zdradzi swój sposób na przetrwanie gospodarczego kryzysu.
(ski)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW POTRÓJNEGO JUBILEUSZU CEMENTOWNI W GÓRCE