Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Warto zbierać kwiaty i owoce sierpnia

28.08.2019 11:58 | 0 komentarzy | 1 056 odsłona | Agnieszka Filipowicz

Koniec lata to dobry czas na zbieranie ziół. W sierpniu i wrześniu można w ten sposób pozyskać wiele surowców zielarskich.

0
Warto zbierać kwiaty i owoce sierpnia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na przykład kwiat Nagietka lekarskiego, który przyniesie ulgę osobom z dolegliwościami układu trawiennego (żołądka i jelit). Albo Rumianek pospolity, od wieków znany z licznych właściwości leczniczych. To zioło poprawia trawienie, łagodzi bóle menstruacyjne i dolegliwości alergiczne.

Nie można zapomnieć o Babce lancetowatej. Dla większości osób jest po prostu chwastem, który można spotkać na trawnikach, pastwiskach i polanach. Tymczasem wywar z tej rośliny ma bardzo silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu przyśpiesza gojenie się ran. Po babkę sięgają osoby z nieżytem górnych dróg oddechowych, bo ułatwia odkrztuszanie.

Z kolei Nawłoć pospolita jest doskonałym lekarstwem na chore nerki. Stosuje się ją przy słabych naczyniach krwionośnych, wrzodach, wewnętrznych krwawieniach. Reguluje trawienie i zapobiega fermentacji w jelitach. Samodzielnie zebrana i ususzona dorównuje smakiem najlepszym, zielonym herbatom.
Późnym latem warto też zbierać owoce czarnego bzu. Można je użyć do wyrobu nalewek, syropów, dżemów.

 

Jak zbierać zioła

Liście - najbardziej wartościowe są zwykle liście młode, nierozwinięte jeszcze w pełni.
Ziele - na ziele składają się liście z niezdrewniałą częścią łodygi i czasem również z kwiatami. Najczęściej zbiera się je tuż przed lub na początku kwitnienia.
Kwiaty - powinny być zbierane na początku kwitnienia lub w pełni kwitnienia, ale nigdy w czasie przekwitania.
Owoce - zbiera się, gdy są już w pełni dojrzałe i nabiorą odpowiedniej barwy.

 

Napar z nagietka

Zalej 1 łyżkę suszonych kwiatów nagietka 1 szklanką wrzątku. Przykryj naczynie i odstaw na kwadrans. Przecedź napar i gotowe. Idealny do pielęgnacji cery problematycznej, wykorzystywany jako tonik, a także do okładów na oczy lub płukanek do włosów.