Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Gdy wychodzi pierwszy ząb

25.04.2018 14:21 | 0 komentarzy | 2 145 odsłony | red

Ząbkowanie u dzieci to trudny czas nie tylko dla malucha, którego swędzą i bolą dziąsła, ale również dla jego rodziców, którzy w nocy - zamiast spać - muszą uspokajać pociechę.

0
Gdy wychodzi pierwszy ząb
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje lek. stom. Aneta Adamczyk- Eibach, początek ząbkowania jest zawsze kwestią indywidualną. Niektórym maluchom pierwszy ząbek wychodzi już w piątym miesiącu życia, innym - dopiero w okolicy pierwszych urodzin. Zanim wyjdzie pierwszy ząbek, dziąsła zazwyczaj swędzą. Malec zaczyna wkładać do buzi rączki i wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Bardziej się ślini, jego dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione. Dziecko zaczyna odczuwać swędzenie i ból. Jest drażliwe. Bywa, że ma gorączkę, a nawet biegunki. - To znak, że zaczyna ząbkować.

Można mu pomóc, kupując specjalny gryzak. Masuje on opuchnięte dziąsła i łagodzi ból - mówi lek. stom. Aneta Adamczyk-Einbach i radzi, żeby wybierać gryzaki od sprawdzonych producentów, z atestami. Inaczej materiał, z którego jest wykonany, może uczulić maleństwo. I przypomina, by regularnie sparzyć gryzaka wrzątkiem, bo inaczej zaczną się na nim rozwijać bakterie. - Jeśli dziecko jest niespokojne, można podawać mu herbatki ziołowe, dostosowane do wieku; na przykład z melisy czy rumianku, który ma działanie przeciwobrzękowe. W aptekach dostępne są również maści. Przed ich zastosowaniem warto jednak poradzić się pediatry - podkreśla.

Zazwyczaj najpierw pojawiają się dolne jedynki. Nie jest to jednak regułą, dlatego może się zdarzyć, że u dziecka pierwsze wyjdą dwójki lub górne jedynki.
Zdaniem stomatolog - ząbkowanie to najlepszy czas na pierwszą wizytę kontrolą u dentysty.
- Lekarz sprawdzi, czy ząbki wychodzą prawidłowo. Przy okazji podpowie, jak o nie dbać - mówi.
(AJ)
Przełom nr 16 (1341) 18.4.2018