Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Sposób na jarzębinę

04.10.2017 13:56 | 0 komentarzy | 1 210 odsłona | red

To roślina, która nadaje się nie tylko na bukiety. Jej owoce sprawdzają się również w kuchni. Powinny po nie sięgać szczególnie osoby ze schorzeniami nerek i pęcherza moczowego.

0
Sposób na jarzębinę
To roślina, która nadaje się nie tylko na bukiety. Jej owoce sprawdzają się również w kuchni. Powinny po nie sięgać szczególnie osoby ze schorzeniami nerek i pęcherza moczowego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W medycynie naturalnej owoce jarzębiny stosuje się również przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz w przewlekłych zaburzeniach trawiennych i przy biegunce. Nie należy ich jednak jeść na surowo. Owoce zawierają sorbinę. To ona nadaje im gorzki i cierpki smak. Poza tym jej spożycie może skutkować zatruciem. Dlatego zanim weźmiemy do ust jarzębinę, należy ją poddać obróbce termicznej.

Najlepiej zbierać owoce z drzew rosnących z dala od głównych dróg. Powinny być dojrzałe. Na zbiory lepiej się wybrać po pierwszych przymrozkach, bo wtedy są mniej gorzkie w smaku. Jeśli natomiast zdecydujemy się na oberwanie ich wcześniej, przed przygotowaniem warto je włożyć do zamrażarki na dzień czy dwa. Wtedy też będą mniej gorzkie.

- Jarzębina to świetny produkt na dżem. Wystarczą owoce i cukier. Ja nie dodaję żadnych zagęstników, tylko długo smażę, by cała woda odparowała. Dodatkowo, przed włożeniem do słoiczków przecieram przez sito, by przypadkiem żadna szypułka nie została w dżemie - mówi Katarzyna Adamczyk z Paczółtowic, która specjalizuje się w robieniu dżemów z różnych owoców. Nie tylko jarzębiny, ale również jabłek, śliwek czy dyni.

Z jarzębiny można też zrobić nalewkę. Do przygotowania jarzębiaku potrzebne nam będą dojrzałe owoce - zebrane najlepiej w listopadzie (około kilograma), ponadto: 4 szklanki spirytusu, 3 szklanki wody i pół kilograma cukru.
Anna Jarguz
Katarzyna Adamczak z Paczółtowic zachęca do zrobienia dżemu z jarzębiny