Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Terapia bajką

19.03.2014 12:54 | 0 komentarzy | 3 809 odsłony | red
Twoje dziecko trapi problem, a ty nie bardzo wiesz, jak mu pomóc? Spróbuj przeczytać maluchowi bajkę. Jednak nie zwyczajne opowiadanie na dobranoc, tylko specjalną bajkę terapeutyczną.
0
Terapia bajką
Maria Szreter, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Twoje dziecko trapi problem, a ty nie bardzo wiesz, jak mu pomóc? Spróbuj przeczytać maluchowi bajkę. Jednak nie zwyczajne opowiadanie na dobranoc, tylko specjalną bajkę terapeutyczną.

Bajkoterapia, jak tłumaczy Maria Szreter, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chrzanowie, to forma terapii, która zapewnia dzieciom wsparcie w trudnych sytuacjach. Jej celem jest lepsze zrozumienie malucha i jego problemu. Dostarczając dziecku wiedzy i pozytywnych wzorców zachowania, sprawiamy, że łatwiej mu stawić czoło trudnym dla niego sytuacjom.

- Bajkoterapia sprawdza się w trudnych dla dziecka chwilach, na przykład gdy straci bliską osobę i nie bardzo wie, jak sobie ze stratą poradzić, gdy rodzice się rozwodzą, gdy nagle musi się pożegnać z mamą czy tatą i iść do przedszkola, albo gdy ma problem z adaptacją w nowym otoczeniu, na przykład w szkole – mówi Szreter.

Bajki terapeutyczne można kupić w księgarniach, także tych internetowych. Dziecko, słuchając opowiadań, może się utożsamiać z bohaterem. Dowiaduje się, jak on poradził sobie z problemem i potem łatwiej mu zrobić to samo.

- Zdarza się jednak, że to nie pomaga. Jeśli dziecko, mimo naszych starań, nadal ma problem, jego lęki się nasilają, w takich sytuacjach najlepiej skontaktować się ze specjalistą – radzi psycholog.

Każde dziecko inaczej reaguje i inaczej pokazuje emocje. Wśród zachowań, które mogą nas zaniepokoić, jest między innymi zamknięcie się w sobie, a także nadmierna złość, gniew, różne reakcje somatyczne – bóle brzucha, bezsenność, moczenie się w nocy, brak apetytu.
- Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, rozmawiam z rodzicami, obserwuję dziecko, oceniam źródło lęku i jego przyczynę – podkreśla Szreter. Dodaje, że terapia bajką najczęściej jest częścią szerszej terapii. W chrzanowskiej poradni prowadzony jest cykl dziesięciu spotkań, podczas których, po zakończonym czytaniu, dzieci uczestniczą w zajęciach związanych z wysłuchaną bajką.

Wśród dostępnych na rynku bajek terapeutycznych można wyróżnić psychoedukacyjne, których priorytetem jest wprowadzenie pozytywnych zmian w zachowaniu dziecka. Bajkowy bohater przeżywa podobne problemy do tych, które trapią malca. Ponadto są bajki psychoterapeutyczne, które budują pozytywne relacje, dowartościowują dziecko oraz relaksacyjne, które mają za zadanie odprężenie i uspokojenie malucha.
Anna Jarguz
Przełom nr 10 (1132) 12.3.2014