Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

BHP na praktykach absolwenckich

14.05.2014 11:48 | 0 komentarzy | 120 291 odsłon | red
PRAWO. Czy praktykujący absolwent musi być tak samo przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jak pracownik? Odpowiada Wojciech Dyląg z Państwowej Inspekcji Pracy.
0
BHP na praktykach absolwenckich
Wojciech Dyląg
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PRAWO. Czy praktykujący absolwent musi być tak samo przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jak pracownik? Odpowiada Wojciech Dyląg z Państwowej Inspekcji Pracy.

O niniejszych obowiązkach informuje Ustawa o praktykach absolwenckich. Podmiot przyjmujący na praktykę zapewnia przyjmowanemu, czyli praktykantowi, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń z tym związanych - odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Wszystko odbywa się na zasadach dotyczących pracowników.
Pomimo iż praktykant w rozumieniu Kodeksu pracy nie jest pracownikiem, to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Dotyczy to oczywiście również zajęć organizowanych w zakładzie pracy absolwentom, którzy nie są pracownikami.

Z uwagi na treść tego przepisu, a także jego funkcję ochronną, uzasadnione jest stwierdzenie, że wobec praktykantów pracodawca powinien stosować wszystkie przepisy i zasady BHP w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do ochrony ich zdrowia i życia.
Tym samym słusznym wydaje się fakt, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do wykonywania zadań.

Pamiętać należy, że w niektórych sytuacjach realizacja obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy powinna być zrealizowana właśnie przez odpowiednie przeszkolenie pracownika w zakresie BHP i wykonanie badań lekarskich przed dopuszczeniem go do pracy. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oznaczać będzie wówczas zapoznanie pracownika m.in. z oceną ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem obowiązków na określonym stanowisku.
(not. taj)
Przełom nr 18 (1140) 7.5.2014