Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przełom poleca do przeczytania: Belfast. 99 ścian pokoju

2 godziny temu | 0 komentarzy | 163 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Wzajemna niechęć, przemoc, dom podzielony murem. To obraz Irlandii Północnej, a właściwie jej stolicy - Belfastu. Nie tego sprzed porozumienia wielkopiątkowego, 1998 roku, kiedy to doszło do przerwania wojny, ale dzisiejszy.

0
Przełom poleca do przeczytania: Belfast. 99 ścian pokoju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To wyjątkowo przyjazne miejsce dla turystów. W końcu z nich żyje. Jednak za kotarą przeszłość jest wciąż żywa, dzieje się dzisiaj. Wprawdzie jest pokój, ale w zamian ofiary czy ich rodziny muszą patrzeć na twarze katów i „ocierać się" o nich na ulicach. Niechęć i strach nie zniknęły.

Z ludźmi po obu stronach konfliktu rozmawia Aleksandra Łojek. Opowiada ich historie, pisze o ich obawach i celach, o wpływie napięć na ich życie. Ale zagląda też do ludzi, którzy nieświadomie znaleźli się w oku cyklonu, jak polskie małżeństwo.

Co ciekawe, Aleksandra jest iranistką. Wykładała ideologię dżihadu czy sztukę islamu. W ramach stypendium trafiła na uniwersytet do Londynu. Tam badała środowisko radykalizujących się konwertytów na islam. Później zbierała informacje na temat osób aresztowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii za terroryzm. Prowadziła również zajęcia antyrasistowskie dla północnoirlandzkiej policji. Od lat mieszka w Belfaście, gdzie pracuje w organizacji charytatywnej, wspierającej mniejszości etniczne.

Pierwsze wydanie "Belfast. 99 ścian pokoju" pochodzi z 2015 roku. W kolejnym z 2021 możemy jeszcze przeczytać o wpływie Brexitu na sytuację w Irlandii Północnej. Jak się okazuje, wpływy dość istotnego, bo przecież kilka tygodni temu pierwszy raz w historii rządy w Irlandii Północnej przejęła Sinn Féin, uznawana przez lata za polityczne skrzydło IRA, opowiadająca się za oderwaniem tego fragmentu Zjednoczonego Królestwa i dołączeniem do Republiki Irlandii.