Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Czy Polacy myślą o przyszłości?

17.09.2010 15:31 | 0 komentarzy | 3 964 odsłony | red
Wśród Polaków panuje przekonanie, że po przejściu na emeryturę poziom ich życia zdecydowanie się pogorszy. Świadomość niskiej emerytury w porównaniu do obecnych zarobków posiadają przede wszystkim osoby młode, wykształcone, o wysokich dochodach - wynika z najnowszego badania Millward Brown SMG/KRC dla Deutsche Bank PBC.
0
Czy Polacy myślą o przyszłości?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wśród Polaków panuje przekonanie, że po przejściu na emeryturę poziom ich życia zdecydowanie się pogorszy. Świadomość niskiej emerytury w porównaniu do obecnych zarobków posiadają przede wszystkim osoby młode, wykształcone, o wysokich dochodach - wynika z najnowszego badania* Millward Brown SMG/KRC dla Deutsche Bank PBC.

Badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC dla Deutsche Bank PBC wśród dobrze zarabiających, wykształconych mieszkańców dużych miast pokazały, że tylko połowa z nich jest świadoma, iż poziom ich życia po przejściu na emeryturę zdecydowanie się pogorszy. 33 proc. uważa, że ich sytuacja się nie zmieni, a pozostałe 8 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Mimo że prawie 2/3 ankietowanych wie, że ich świadczenia emerytalne będą stanowiły 60 proc. lub mniej sumy ich bieżących wynagrodzeń, jedynie nieliczni (19 proc.) zabezpieczają się na ten okres w inny sposób niż tylko opłacając podstawowe składki na ZUS i OFE. Wygląda na to, że postawa „pomyślę o tym jutro” wciąż niestety bierze górę nad alarmującymi zewsząd niezbyt optymistycznymi statystykami.

Jak oszczędzamy?
Jak wynika z badań, systematycznie oszczędza tylko połowa ankietowanych osób. Najpopularniejszą formą odkładania pieniędzy jest konto oszczędnościowe i lokata. Na kolejnych miejscach plasują się fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia oraz wieloletnie programy oszczędnościowe. Takie rozwiązania są bardziej popularne wśród osób młodszych, o średnim lub wyższym wykształceniu. Jeśli chodzi o czynniki wyboru form oszczędzania, to na pierwszym miejscu plasuje się wysokość oprocentowania, a później możliwość stałego dostępu do środków. Szczególnie zwracają na to uwagę osoby starsze, o niższych zarobkach, które w razie potrzeby musiałyby sięgnąć do swojej rezerwy finansowej.

Oszczędzanie na dłuższą metę
Badanie pokazało również, że w celu zabezpieczenia przyszłości finansowej na emeryturze gros osób korzysta tylko z podstawowych rozwiązań finansowych, takich jak konto oszczędnościowe (43 proc.), polisa ubezpieczeniowa (39 proc.) czy lokata (35 proc.). Wciąż niewielki odsetek – zaledwie 19 proc. ankietowanych - inwestuje na giełdzie czy poprzez zakup jednostek funduszy. Tymczasem np. na Zachodzie z funduszy inwestycyjnych korzysta spory procent społeczeństwa, bez względu na status finansowy, traktując je jako dodatkowy sposób pomnażania oszczędności

Generalnie, mimo że wśród badanych panuje przekonanie, iż na emeryturze poziom życia zdecydowanie się pogorszy, wciąż stosunkowo niewielki odsetek próbuje się przed tym zabezpieczyć. A jakie są możliwości?

Jedną z form gromadzenia pieniędzy na starość są indywidualne konta emerytalne (IKE), działające w ramach III filaru polskiego funduszu emerytalnego. Ma je w ofercie wiele banków, oprocentowanie kształtuje się tu w granicach 3-4 proc. rocznie. Ciekawą alternatywą są plany systematycznego oszczędzania, które polegają na regularnym inwestowaniu określonej sumy i ciągłym pomnażaniu zgromadzonej kwoty. W ich ramach nasze pieniądze mogą być inwestowane w wiele różnych instrumentów, np. w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych polskich lub zagranicznych, co daje możliwość generowania zysków na różnych rynkach.

– Systematyczne oszczędzanie przyzwyczaja nas do pewnego modelu zarządzania finansami osobistymi, w którym bardzo ważne jest odkładanie pieniędzy na przyszłość – mówi Karol Wilczko, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Co więcej, mamy pewność, że nie zainwestujemy swoich pieniędzy na tzw. górce cenowej. Co to takiego? To moment na rynkach akcji, kiedy ceny tych aktywów są historycznie wysokie. Inwestując jednorazowo taką kwotę na takowej górce możemy szybko stracić znaczną część kapitału – dodaje K. Wilczko.

W tej chwili na rynku jest wiele ofert, które pozwalają na długoterminowe oszczędzanie przy systematycznych wpłatach. Z reguły są to rozwiązania dość elastyczne. Na przykład w ING Banku Śląskim mamy do wyboru 4 rodzaje Programów, a w każdym z nich po kilka rozwiązań w zależności od preferowanego ryzyka. Podobnie w BZ WBK, Lukas Banku czy MultiBanku można wybierać mniej lub bardziej agresywną strategię inwestowania. Z kolei Deutsche Bank PBC proponuje osobom, które chcą oszczędzać w dłuższym czasie, program db Inwestuj w Przyszłość, w formie polisy na życie. W jego ramach można inwestować w samodzielnie wybrane fundusze polskie i zagraniczne lub skorzystać z gotowych, modelowych rozwiązań o zróżnicowanych możliwościach zysku i poziomie ryzyka. Można też wpłacić tylko część kapitału (np. 20 proc.), a na emeryturę będzie pracowała - przy gwarancji zainwestowanych sum - dużo większa kwota (100 proc.). Tę brakującą część dostajemy niejako na kredyt, który spłacamy regulując comiesięczne składki.

– Przez cały okres inwestycji klienci mają też zagwarantowaną ochronę ubezpieczeniową na życie, a często dodatkowo ubezpieczenie NNW. Co więcej, każdej osobie, która jednocześnie otworzy w Deutsche Bank PBC rachunek lub założy lokatę, bank opłaci pierwszą składkę ubezpieczenia w wysokości nawet do 760 zł – mówi Konrad Wąsiel z Departamentu Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC.

Warto też pamiętać, że w przypadku programów systematycznego oszczędzania podatek od zysków kapitałowych opłacamy dopiero po zakończeniu inwestycji. A dzięki temu, że istnieje możliwość wskazania osób uposażonych, mogą one zyskać - w razie potrzeby - dostęp do środków bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego.

O oszczędzaniu na emeryturę dobrze pomyśleć jak najwcześniej, mimo że zazwyczaj jest to dla nas bardzo odległa perspektywa. Poprzez systematyczne inwestowanie można gromadzić i pomnażać kapitał na realizacje przyszłych celów, bez nadmiernego obciążenia własnego budżetu. Warto zatem przyjrzeć się dostępnej na rynku ofercie, aby po wielu latach pracy móc nadal cieszyć się stabilizacją finansową i spokojną emeryturą.
IP

* W badaniu wzięli udział Polacy z miast powyżej 100 tys. mieszkańców i z minimum średnim wykształceniem.