Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Szykują się zwolnienia

01.10.2008 14:07 | 1 komentarz | 3 991 odsłony | red
Zbigniew Mentel i Henryk Sobierajski, przewodniczący związków zawodowych w Rafinerii Trzebinia, zapowiedzieli, że jeśli zarząd spółki nie wycofa się z planowanych zwolnień, może spodziewać się strajku.
1
Szykują się zwolnienia
Pracownicy Rafinerii Trzebinia na spotkaniu zorganizowanym przez związkowców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zbigniew Mentel i Henryk Sobierajski, przewodniczący związków zawodowych w Rafinerii Trzebinia, zapowiedzieli, że jeśli zarząd spółki nie wycofa się z planowanych zwolnień, może spodziewać się strajku.
Do związkowców trafiła decyzja zarządu o likwidacji 15 stanowisk w rafinerii. Chodzi m.in. o kadry, księgowość, dział zaopatrzenia i BHP. Mentel zarzuca prezesom, że nie respektują zapisów porozumienia z 2006 r., mówiących, że zwolnienia większej liczby osób mają być konsultowane ze związkowcami.
Program restrukturyzacji trzebińskiej rafinerii, opracowany przez zewnętrzną firmę, obecnie analizowany przez zarząd RT, przewiduje zwolnienie do 2010 r. aż 123 pracowników.
- Wiem, że nasz właściciel, czyli PKN Orlen, chce zmniejszyć zatrudnienie w koncernie o 10 procent. Tylko dlaczego ten plan realizuje kosztem takich przedsiębiorstw, jak trzebińska rafineria? Na przykład w płockiej rafinerii przyjmuje się ludzi! – mówi Zbigniew Mentel.
Podejrzewa, że zaoszczędzone na planowanych zwolnieniach pieniądze trafią do kieszeni kierownictwa.
Mikołaj Wierzbicki, członek zarządu ds. finansowych Rafinerii Trzebinia, zaproszony na ubiegłotygodniowe spotkanie z pracownikami, przekonywał, że planowana likwidacja konkretnych stanowisk, na przykład w kadrach, została przemyślana. Za bezpodstawne uznał podejrzenia Mentla o napychaniu pieniędzmi prezesowskich kieszeni, kosztem załogi. Stwierdził, że redukcja zatrudnienia jest konieczna, żeby ci, którzy zostaną, mogli liczyć na godne pensje, wypłacane terminowo.
- Pan bardziej patrzy na tych, co mają odejść, a ja bardziej na tych, którzy zostaną – stwierdził Wierzbicki, odnosząc się do zarzutów Zbigniewa Mentla.
Obecnie Grupa Kapitałowa Rafineria Trzebinia zatrudnia ok. 690 osób.
Łukasz Dulowski

Przełom nr 39 (855) 24.09.2008

Czytaj również