Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Uratować kręgosłupy

23.08.2006 12:22 | 1 komentarz | 6 687 odsłon | red
Najbliższe terminy na zabiegi w zakładzie rehabilitacyjnym chrzanowskiego szpitala ustalane są na październik. W krzeszowickim Ośrodku Rehabilitacji Narządu Ruchu trzeba na nie czekać aż do połowy listopada.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najbliższe terminy na zabiegi w zakładzie rehabilitacyjnym chrzanowskiego szpitala ustalane są na październik. W krzeszowickim Ośrodku Rehabilitacji Narządu Ruchu trzeba na nie czekać aż do połowy listopada.
Coraz więcej osób korzysta z tej formy leczenia. W Chrzanowie co dzień wykonuje się nawet 600 zabiegów. Czy jest to wynikiem większej ilości zachorowań, czy może wzrostu świadomości osób, liczących na szybkie podreperowanie zdrowia?

Zwiększyć możliwości
Zarówno w chrzanowskim szpitalu, jak i krzeszowickim Ośrodku Rehabilitacji Narządu Ruchu, oprócz zakładu lecznictwa ambulatoryjnego działają także oddziały stacjonarne. W Krzeszowicach od niedawna funkcjonuje oddział dzienny. Pacjenci przebywają tam cały dzień, z przerwą między zabiegami, i mogą korzystać nie tylko z porad lekarzy rehabilitantów, ale również neuropsychologów czy neurologopedów. Po południu wracają do domów.
- Aktualnie w placówce przebywa stu pacjentów na leczeniu stacjonarnym i czterdziestu na oddziale dziennym. Trzystu pięćdziesięciu objętych jest leczeniem ambulatoryjnym. W budynku, który niebawem powstanie, znajdzie się w przyszłości sześćdziesiąt kolejnych łóżek – mówi Katarzyna Siata, dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu w Krzeszowicach.
- Żeby dostać się na leczenie szpitalne na nasz odział trzeba czekać nawet rok. Chyba że są to nagłe przypadki. Wtedy czas oczekiwania jest znacznie krótszy. Pacjenci z oddziału neurologicznego przyjmowani są natychmiastowo. Dysponujemy tylko trzydziestoma łóżkami, a każdy pacjent musi być pod stałą opieką. Nie jest więc możliwe przyjęcie większej liczby osób – mówi lek. med. Lucyna Wentrys, ordynator oddziału rehabilitacyjnego w chrzanowskim szpitalu.
- Rehabilitację prowadzi się także na oddziałach kardiologicznym, neurologicznym i pulmunologicznym. W przyszłym roku chcemy złożyć wniosek do NFZ o możliwość zwiększenia liczby łóżek na rehabilitacyjnym o kolejnych dwadzieścia – dodaje dyrektor szpitala, Ewa Potocka.

Wzrasta świadomość
- Zwiększa się ilość osób z chorobami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi, co skutkuje większą liczbą pacjentów starających się o zabiegi. Prawie każdy z nas ma kłopoty z kręgosłupem. Lekarstwa są drogie i zwykle obciążają też żołądek. Pacjenci częściej wybierają więc formę terapii poprzez rehabilitację – twierdzi Aneta Żegleń, kierownik zakładu rehabilitacji w chrzanowskim szpitalu.
- Wydaje się, że świadomość pacjentów wzrasta. O rehabilitację i leczenie starają się coraz częściej osoby młode. Chcą jak najszybciej usprawnić swój organizm, bo nie mogą pozwolić sobie na niedomagania w pracy. Coraz większy procent pacjentów stanowią też dzieci – dodaje ordynator Lucyna Wentrys.
- Skala potrzeb w lecznictwie rehabilitacyjnym jest bardzo duża. Wiąże się to z większą dbałością o zdrowie. Zgłaszają się do nas osoby nie tylko z najbliższych okolic, ale nawet z Warmii i Mazur. Myślę, że to wynik opinii, jaką wyrobiliśmy sobie u pacjentów. Najczęstsze przypadki to zwyrodnienia kręgosłupów i stawów. Nieco mniej jest pacjentów po udarach i wylewach, a także po rozmaitych urazach komunikacyjnych i sportowych – mówi Katarzyna Siata, dyrektor krzeszowickiej balneologii.
Ewa Solak

W ubiegłym roku w krzeszowickim Ośrodku Rehabilitacji Narządu Ruchu leczyło się ponad 3 tys. pacjentów, w tym niemal 500 osób z powiatu chrzanowskiego. Ponad 400 pacjentów z Chrzanowa i okolic odbywało leczenie stacjonarne. W tym roku ilość objętych leczeniem ambulatoryjnym może przekroczyć 5 tys.

Zabiegi wykonywane w krzeszowickim Ośrodku Rehabilitacji Narządu Ruchu
Hydroterapia, kąpiele mineralne siarczkowo-wapniowo-magnezowe, fizykoterapia, elektroterapia, światłoterapia i ciepłolecznictwo, krioterapia, zabiegi z wykorzystaniem borowiny, kinezyterapia, masaż klasyczny, limfatyczny, akupresura, inhalacje, ćwiczenia lecznicze w basenie, terapia zmiennym polem magnetycznym, terapia wysokotonowa (VaDit)

Zabiegi, z jakich skorzystać mogą pacjenci zakładu rehabilitacji w chrzanowskim szpitalu
Fizykoterapia, hydroterapia, światłoterapia i ciepłolecznictwo, kinezyterapia, krioterapia, masaż klasyczny, limfatyczny, kąpiele wodne, ćwiczenia lecznicze, terapia zmiennym polem magnetycznym, terapia ultradźwiękowa, elektroterapia.
Przełom nr 34/748 23.08.2006

Czytaj również