Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Posypał się lepszy węgiel

07.10.2009 14:38 | 0 komentarzy | 10 257 odsłon | red
LIBIĄŻ. Pomyślną przyszłość kopalni zawsze wiązano z zasobnym pokładem 207. We wrześniu górnikom z Janiny w końcu udało się go dotknąć. Czy to gwarantuje stabilną przyszłość zakładu?
0
Posypał się lepszy węgiel
Górnicy oddziału GRP3, którzy jako pierwsi doszli do pokładu 207. Od lewej: Waldemar Antosiewicz, Marek Glanowski, Adam Kałuża, Stanisław Pająk, Roman Nowaczek, Andrzej Wojsław
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

LIBIĄŻ. Pomyślną przyszłość kopalni zawsze wiązano z zasobnym pokładem 207. We wrześniu górnikom z Janiny w końcu udało się go dotknąć. Czy to gwarantuje stabilną przyszłość zakładu?

9 września oddział robót przygotowawczych po przedłużeniu istniejącego wyrobiska o 290 m i po wydrążeniu 274 m nowego odcinka upadowej udostępnił pokład 207. Górnicy korzystali z nowo wybudowanego w listopadzie ubiegłego roku poziomu wydobywczego (500 m).
Przez najbliższy rok zakład będzie przygotowywał ściany do eksploatacji, która powinna ruszyć z końcem 2010 roku.
- O dobraniu się do tego pokładu marzyli wszyscy moi poprzednicy - mówi Witold Kasperkiewicz, dyrektor ds. technicznych Zakładu Górniczego Janina. - Bo węgiel z pokładu 207 ma zdecydowanie lepsze parametry od tego wydobywanego obecnie przez kopalnię. Jest bardziej kaloryczny, zdecydowanie mniej zasiarczony i o mniejszej zawartości popiołu.
Sam pokład jest regularny o wysokiej miąższości (wysoki na ok. 4 m). Co ważne, nie ma w jego rejonie zagrożeń naturalnych (tąpnięć czy metanu).
- Mamy nadzieję, że tak, jak dla okolicznych kopalń: Piasta, Ziemowita, Czeczota czy Sobieskiego pokład 207 był „żywicielką”, tak i kopalni Janina da nadzieję na pewne jutro - mówi Kasperkiewicz.
Poza pracami przy pokładzie 207, kopalnia przygotowuje się do eksploatacji pierwszej z sześciu ścian w pokładzie 203. Jej uruchomienie zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.
Jak podkreśla Kasperkiewicz, mimo światowego kryzysu Janina nie odczuła recesji.
- Przynajmniej do połowy rok ten był dla zakładu dobry zarówno pod względem wydobycia jak i finansów. Nie było wymuszonych kryzysem zwolnień (w zakładzie jest stabilne zatrudnienie na poziomie 2800 pracowników) ani cięć zarobków - podkreśla.
- Teraz musimy się skoncentrować na wykonaniu tegorocznego planu wydobywczego. Mamy pewne opóźnienia, ale przy pełnej mobilizacji całej załogi ciągle jest on realny. To dla nas sprawa ambicjonalna - zapowiada dyrektor.
Grażyna Kaim

Janina w liczbach
Aktualne zatrudnienie: 2800 pracowników
Zasoby złoża w pokładzie 207: 158 359 tys. ton
Plan wydobywczy na bieżący rok:
2 100 tys. ton węgla handlowego

Przełom nr 39 (907) 30.09.2009

Czytaj również