Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

04.03.2019 11:40 | 0 komentarzy | 3 865 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Dzisiaj, 4 marca, weszły w życie e-dowody. Jak złożyć wniosek i gdzie wyrobić e-dowód, czyli dokument z chipem?

0
Od teraz PIN do dowodu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

E-dowód na pierwszy rzut oka niewiele się różni od znanego nam dotychczas dokumentu. Ma jednak w sobie chip. Kto od dzisiaj będzie się starał dowód osobisty, otrzyma właśnie taki.

Nowe dowody mają pozwolić na lepsze korzystanie z dostępu do usług administracji. Ponadto w przyszłości, mają ułatwić przechodzenie przez bramki na niektórych lotniskach, weryfikacje tożsamości przed służbami czy nawet ułatwiać potwierdzenie tożsamości w ośrodkach zdrowia.

E-dowód będzie działał bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Do bardziej zaawansowanych rzeczy będzie potrzebny PIN, który wcześniej ustali sobie właściciel.

Po uprzednim ustaleniu przez posiadacza dowodu osobistego kodów PIN będzie możliwe użycie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz certyfikatu podpisu osobistego (odpowiednio 4-cyfrowy PIN1 i 6-cyfrowy PIN2).

Możesz ustalić kody już w urzędzie gminy przy odbiorze dowodu osobistego. Jeżeli nie ustaliłeś kodów przy odbiorze, będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym urzędzie gminy.

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną będzie można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania oraz przez internet (więcej informacji na: www.obywatel.gov.pl).

Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.
Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dokumentu na elektroniczny będzie bezpłatna.