Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Jaka jest kolejność szczepień przeciw COVID-19. Ile dawek z jednej fiolki

01.01.2021 22:39 | 8 komentarzy | 9 254 odsłon | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

Najpierw służba zdrowia, następnie seniorzy, nauczyciele, mundurówka. Już 47,5 tys. Polaków się zaszczepiło.
8
Jaka jest kolejność szczepień przeciw COVID-19. Ile dawek z jednej fiolki
Pierwsza zaszczepiona małopolanka - pielęgniarka oddziałowa anestezjologii szpitala uniwersyteckiego Foto MUW Kraków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Etap O już się rozpoczął. Szczepionki w nim otrzymają:

• pracownicy szpitala węzłowego,
• pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
• pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
• pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
• osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych,
• osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.

Do listy, zgodnie z zaleceniem MZ dla szpitali, dołączono też członków rodzin personelu i pacjentów.

Grupa zero ma być wyszczepiona do końca stycznia.

Etap I obejmie pensjonariuszy domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także wszystkich osób powyżej 60. roku życia, począwszy od najstarszych. Do tego etapu zaliczono także służby mundurowe oraz nauczycieli.

Etap II obejmie osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa, albo w trakcie diagnostyki i leczenia "wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia". W tym etapie zaszczepione zostaną także wszystkie osoby "bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa", które są narażone na częste kontakty społeczne. Będą to między innymi pracownicy wymiaru sprawiedliwości, poczty i transportu publicznego.

Etap III to szczepienie wszystkich pozostałych obywateli, którym zagraża koronawirus. Zaszczepieni zostaną przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych z uwagi na pandemię, czyli można zakładać, że będą to m.in. restauratorzy. Szczepione będą także wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, które nie należą do tzw. grup ryzyka.

Zapisy na szczepienia dla osób spoza priorytetowych grup mają sie rozpocząc się 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Z jednej fiolki na początku miało być szczepionych 5 osób, ale będzie sześć. "Po rozcieńczeniu wyjściowej zawiesiny szczepionki Comirnaty o objętości 0,45 ml solą fizjologiczną o objętości 1,8 ml, końcowa objętość wynosi 2,25 ml" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Zdrowia. Do zaszczepienia jednej osoby potrzebne jest 0,3 ml preparatu. Teoretycznie więc z jednej szczepionki można otrzymać 7,5 dawki.

Pierwsza dostawa szczepionki przeciw COVID-19 wyprodukowanej przez konsorcjum Pfizer-BioNTech dotarła do Polski w ubiegły piątek. Szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Tygodniowo Polska będzie otrzymywać ok. 300 tys. szczepionek. Dystrybuowana będzie połowa z nich. Reszta trafi do lodówek jako druga dawka dla osób już zaszczepionych.

Do tej pory w Polsce zaszczepiło się już ponad 50 tys. osób z grupy zero.

Oprac. na podst. "Narodowego Programu Szczepień"