Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Lokalna Kolej Drezynowa zaczęła regularne kursy (WIDEO)

07.07.2017 21:31 | 12 komentarzy | 12 604 odsłon | Piotr Tarczyński

118 lat po powstaniu linii kolejowej nr 103 LKD uruchomiła planowe przejazdy na jej części drezynami rowerowymi między Regulicami i Nieporazem oraz Alwernią.

12
Lokalna Kolej Drezynowa zaczęła regularne kursy (WIDEO)
Grzegorz Pater na jednej z trzech drezyn rowerowych Lokalnej Kolei Drezynowej w Regulicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Rok 2017 przejdzie do historii kolejnictwa na ziemi chrzanowskiej. Niespełna dwa lata temu pasjonaci postanowili przywrócić komunikację na części historycznej linii kolejowej nr 103. Teraz każdy chętny może usiąść na drezynowym siodełku i popedałować po torach. Dostanie też kartonowy bilet z dziurką nawiązujący do biletów Edmondsona wydawanych podróżnym przez lata przez PKP.

Do wyboru są dwie trasy. Pięciokilometrowa - dla każdego - z Regulic do Alwerni i z powrotem ( 5 km). Dla zaawansowanych - Regulice - Nieporaz - Alwernia - Regulice o długości ponad 11 kilometrów. Zainteresowani, po wcześniejszym zgłoszeniu, mogą przy okazji zwiedzić miejscową winnicę i muzeum garncarstwa.

W piątek kręciłem wspólnie z Grzegorzem Paterem z LKD, i jednocześnie sympatykiem Stowarzyszenia Regulic i Nieporazu. Pojechaliśmy z Regulic do Alwerni. Po drodze rozmawialiśmy o żmudnej, wielomiesięcznej i ciężkiej robocie przy czyszczeniu zaniedbanej linii kolejowej, formalnościach związanych z uruchomieniem przewozów, złodziejach, krajobrazach mijanych po drodze i tym, co działo się w minionych latach z linią nr 103.

Grzegorz Pater: - Historia zatoczyła koło. W czerwcu 1899 roku, przed ukończeniem budowy linii kolejowej przez Alwernię przeszła powódź. Woda podmyła torowisko.

118 lat później, 30 maja 2017 r. przez gminę Alwernia przeszła nawałnica. Regulice były jedną z miejscowości najbardziej doświadczonych przez żywioł. Na szczęście na torach obeszło się bez większych strat.

Do Alwerni nie dojechaliśmy. Postraszył nas deszcz.

Lokalna Kolej Drezynowa miała ogromne wzięcie podczas Dnia Techniki Kolejowej zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Stacja Chrzanów" w kwietniu br. w Trzebini. Przy stanowisku z drezyną gromadziły się tłumy.

Przejazd rowerową drezyną to bez wątpienia gratka nie tylko dla miłośników kolejnictwa. Na południu Polski najbardziej znane z tej formy rekreacji są Bieszczady. Teraz czas na Regulice.

Informacje o godzinach odjazdów oraz sposobie rezerwacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Lokalnej Kolei Drezynowej.

Bieżące informacje o działalności Lokalnej Kolei Drezynowej w Regulicach znajdziecie na Facebooku.