Nie masz konta? Zarejestruj się

Ekologiczna Kampania Edukacyjna

5 zasad dobrej segregacji odpadów. To nic skomplikowanego

Dobra segregacja odpadów w rzeczywistości wymaga od nas jedynie systematyczności i wyrobienia w sobie nawyku, a także przestrzegania kilku podstawowych zasad.

czytaj więcej
16.07.2021 08:00 | (red)

Maluchy otrzymają powitalne wyprawki

Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie będzie witał swoich najmłodszych mieszkańców specjalnie przygotowanym upominkiem. W ramach programu ekoMaluch, który rusza 1 lipca br., rodzice nowo narodzonych dzieci otrzymają w prezencie wyprawkę.

czytaj więcej
01.07.2021 00:00 | red

Zawiadomienia o niższej opłacie za śmieci dostarczy goniec

Od 1 lipca br. mieszkańcy gmin Chrzanów, Libiąż i Trzebinia zapłacą mniej za śmieci. Dlatego jeszcze w czerwcu Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" dostarczy do wszystkich właścicieli odpowiednie zawiadomienia. Żeby było taniej, do każdego domu zapuka goniec.

czytaj więcej
25.06.2021 16:00 | red

Związek bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Punkt obsługi mieszkańców zlokalizowany na parterze, tłumacz języka migowego czy dostęp dla osób poruszających się z psem przewodnikiem - właśnie w ten sposób Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie chce ułatwić załatwienie najpilniejszych spraw mieszkańcom z różnymi niepełnosprawnościami.

czytaj więcej
22.06.2021 17:00 | red

Uszkodzony pojemnik? Pracownik zostawi naklejkę

To kolejny krok, jaki wykonał Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna", aby zmniejszyć problem dotyczący niszczonych pojemników na odpady. Pracownicy obsługujący śmieciarki zostaną wyposażeni w specjalnie przygotowane naklejki. Jeśli zauważą, że wystawiony kosz jest uszkodzony, poinformują o tym właściciela, zostawiając naklejoną...

czytaj więcej
12.06.2021 08:00 | red

Deklaracja śmieciowa: wszystko, co powinieneś wiedzieć, a wcześniej nie zapytałeś

Nową deklarację należy złożyć, gdy np. w naszym gospodarstwie domowym urodziło się dziecko, ktoś zmarł, członek rodziny wrócił z pracy za granicą czy student wrócił do domu, bo zajęcia odbywają się zdalnie.

czytaj więcej
04.06.2021 09:00 | red

Kompostuję, nie marnuję

Kompostowanie to najprostszy recykling. Do tego w 100% ekologiczny. Jednak z tego sposobu pozbywania się odpadów korzysta tylko co piąty mieszkaniec domów jednorodzinnych z gmin Chrzanów, Libiąż i Trzebinia. Aby zachęcić kolejnych, Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" rozpoczyna program edukacyjny "Kompostuję - nie marnuję", w...

czytaj więcej
01.06.2021 15:00 | red

Ani do kosza, ani do PSZOK. Co zrobić z częściami samochodowymi?

Rozbity reflektor lub szyba, połamany zderzak, zużyte dywaniki albo fotel - warto pamiętać, że części samochodowe nie są odpadami komunalnymi. Oznacza to, że nie powinniśmy ich wyrzucać do pojemników na odpady segregowane czy zmieszane, wystawiać na zbiórki gabarytów czy próbować oddać do PSZOK. Poza kilkoma wyjątkami.  

czytaj więcej
20.05.2021 18:00 | red

W razie wątpliwości śmieci trafią na wagę

Specjalna waga, w którą wyposażył się Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" zweryfikuje, ile ważą wystawione kosze i czy ich ewentualne zniszczenie to wina nadmiernego obciążenia. Ma sprawić, że mniej pojemników będzie uszkadzanych podczas odbioru odpadów.

czytaj więcej
17.05.2021 14:00 | red

Odpady niebezpieczne... traktuj poważnie!

Baterie, farby, leki, środki czystości - w którym domu ich nie ma? I chociaż pozornie nie wyglądają groźnie, w rzeczywistości są to odpady zaliczane do niebezpiecznych. Wymagają więc specjalnego traktowania w momencie, gdy przestają być nam potrzebne. Jak odpowiedzialnie się ich pozbywać, aby nie zaszkodzić sobie, innym i środowisku?

czytaj więcej
10.05.2021 18:00 | red

Dlaczego wanna to nie szafa? Czyli o odpadach wielkogabarytowych słów kilka

Wbrew pozorom pytanie postawione w tytule nie jest pozbawione sensu. Na "wystawkach", czyli w miejscach, gdzie mieszkańcy zostawiają odpady przeznaczone do odbioru w ramach specjalnych zbiórek, znaleźć można dosłownie wszystko. A powinny być - w zależności od terminu zbiórki - tylko gabaryty albo elektronika i opony. Zostańmy jednak...

czytaj więcej
30.04.2021 10:00 | red

Śmieci w blokach - segregujmy solidarnie

Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy prywatnych domów segregują odpady bardziej skrupulatnie. Czy skłania do tego większa odpowiedzialność, czy łatwiejsza identyfikacja właściciela odpadów - nie ma znaczenia. Fakt jest faktem. W blokach łatwiej o anonimowość, więc i presja na prawidłowe rozdzielanie śmieci niestety mniejsza.

czytaj więcej
22.04.2021 19:00 | red

Opłaty za odpady, czyli ile, gdzie i do kiedy zapłacić?

To z comiesięcznych opłat za śmieci wnoszonych przez mieszkańców pokrywane są wszystkie koszty utrzymania systemu wywozu odpadów - ich odbiór sprzed domów, transport i zagospodarowanie na składowisku, prowadzenie PSZOK-ów, obsługa administracyjna i edukacja ekologiczna. To jedyne prawnie dopuszczalne źródło finansowania. Gminy...

czytaj więcej
16.04.2021 13:00 | Grażyna Kaim

Plastik, metale i opakowania wielomateriałowe - z żółtego pojemnika po drugie życie

Z plastikowych butelek powstają bluzy polarowe, ubrania narciarskie, plecaki, namioty i buty, a z aluminiowych puszek - np. rowery lub oprawki okularów. Dzięki segregacji w domach, odpady naprawdę dostają drugie życie, a nie zalegają na wysypiskach.

czytaj więcej
09.04.2021 18:00 | red

Czego nie można wyrzucić do kosza, czyli co zrobić z pozostałymi odpadami?

Nie wszystkie odpady można i da się posegregować. Są takie, które "nie pasują" do żadnego z kolorowych pojemników lub worków. Co zrobić z tymi najbardziej problematycznymi?

czytaj więcej
02.04.2021 17:24 | red

Zanim wyrzucisz... czyli jak właściwie obchodzić się z odpadami

Zbieranie odpadów w pięciu frakcjach, ulgi za kompostowanie bioodpadów i powszechny obowiązek segregacji - to zasady, z którymi zdążyliśmy się już obyć, bo obowiązują od stycznia ubiegłego roku. Czy o czymś jeszcze trzeba wiedzieć?

czytaj więcej
25.03.2021 18:00 | red

Szkło szkłu nierówne

Nie każdy przedmiot określany jako szklany powinien trafiać do zielonego pojemnika na szkło. Takimi wyjątkami będą szklanki, talerze, żarówki, ale nie tylko.

czytaj więcej
22.03.2021 18:00 | red

zobacz więcej newsów...