Nie masz konta? Zarejestruj się

Ekologiczna Kampania Edukacyjna

Odpady niebezpieczne... traktuj poważnie!

Baterie, farby, leki, środki czystości - w którym domu ich nie ma? I chociaż pozornie nie wyglądają groźnie, w rzeczywistości są to odpady zaliczane do niebezpiecznych. Wymagają więc specjalnego traktowania w momencie, gdy przestają być nam potrzebne. Jak odpowiedzialnie się ich pozbywać, aby nie zaszkodzić sobie, innym i środowisku?

czytaj więcej
10.05.2021 18:00 | red

Dlaczego wanna to nie szafa? Czyli o odpadach wielkogabarytowych słów kilka

Wbrew pozorom pytanie postawione w tytule nie jest pozbawione sensu. Na "wystawkach", czyli w miejscach, gdzie mieszkańcy zostawiają odpady przeznaczone do odbioru w ramach specjalnych zbiórek, znaleźć można dosłownie wszystko. A powinny być - w zależności od terminu zbiórki - tylko gabaryty albo elektronika i opony. Zostańmy jednak...

czytaj więcej
30.04.2021 10:00 | red

Śmieci w blokach - segregujmy solidarnie

Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy prywatnych domów segregują odpady bardziej skrupulatnie. Czy skłania do tego większa odpowiedzialność, czy łatwiejsza identyfikacja właściciela odpadów - nie ma znaczenia. Fakt jest faktem. W blokach łatwiej o anonimowość, więc i presja na prawidłowe rozdzielanie śmieci niestety mniejsza.

czytaj więcej
22.04.2021 19:00 | red

Opłaty za odpady, czyli ile, gdzie i do kiedy zapłacić?

To z comiesięcznych opłat za śmieci wnoszonych przez mieszkańców pokrywane są wszystkie koszty utrzymania systemu wywozu odpadów - ich odbiór sprzed domów, transport i zagospodarowanie na składowisku, prowadzenie PSZOK-ów, obsługa administracyjna i edukacja ekologiczna. To jedyne prawnie dopuszczalne źródło finansowania. Gminy...

czytaj więcej
16.04.2021 13:00 | Grażyna Kaim

Plastik, metale i opakowania wielomateriałowe - z żółtego pojemnika po drugie życie

Z plastikowych butelek powstają bluzy polarowe, ubrania narciarskie, plecaki, namioty i buty, a z aluminiowych puszek - np. rowery lub oprawki okularów. Dzięki segregacji w domach, odpady naprawdę dostają drugie życie, a nie zalegają na wysypiskach.

czytaj więcej
09.04.2021 18:00 | red

Czego nie można wyrzucić do kosza, czyli co zrobić z pozostałymi odpadami?

Nie wszystkie odpady można i da się posegregować. Są takie, które "nie pasują" do żadnego z kolorowych pojemników lub worków. Co zrobić z tymi najbardziej problematycznymi?

czytaj więcej
02.04.2021 17:24 | red

Zanim wyrzucisz... czyli jak właściwie obchodzić się z odpadami

Zbieranie odpadów w pięciu frakcjach, ulgi za kompostowanie bioodpadów i powszechny obowiązek segregacji - to zasady, z którymi zdążyliśmy się już obyć, bo obowiązują od stycznia ubiegłego roku. Czy o czymś jeszcze trzeba wiedzieć?

czytaj więcej
25.03.2021 18:00 | red

Szkło szkłu nierówne

Nie każdy przedmiot określany jako szklany powinien trafiać do zielonego pojemnika na szkło. Takimi wyjątkami będą szklanki, talerze, żarówki, ale nie tylko.

czytaj więcej
22.03.2021 18:00 | red

Przyłącz swój dom do sieci kanalizacyjnej. To Twój obowiązek

Jeśli są techniczne możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, to jej właściciel ma obowiązek tego dokonać. Wyjątek jest jeden - z przyłączenia naszego domu do kanalizacji zwolni nas posiadanie przydomowej oczyszczalni.

czytaj więcej
12.03.2021 14:00 | Grażyna Kaim

Gdy odpadów jest za dużo...

Dla żadnej z 5 frakcji nie ma ograniczeń w ilości oddawanych odpadów. W domach jednorodzinnych, gdzie nie ma zbiorczych stanowisk z kontenerami, stosujemy podział: odpady bio i zmieszane zbieramy do pojemników, a na pozostałe frakcje: papier, szkło oraz plastik i metale mamy worki.

czytaj więcej
04.03.2021 19:00 | Grażyna Kaim

Śmieci firmowe nie do domowego kosza

Od 1 lutego 2020 roku na terenie gmin Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" zmieniły się zasady odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych. Od tego dnia nie są one odbierane przez wykonawcę wyłonionego w przetargu przez Związek, a przekazywane przez właściciela firmie odbierającej odpady na podstawie indywidualnej...

czytaj więcej
25.02.2021 20:00 | red

EcoHarmonogram, czyli wszystkie eko-informacje w jednym miejscu

Nie wiesz, do którego kosza powinien trafić dany odpad? Kiedy czynny jest PSZOK? Kiedy u Ciebie jest odbiór odpadów segregowanych, a kiedy zmieszanych? Co prawda wszystkie te informacje można znaleźć na stronie www.zmgk.chrzanow.pl, a harmonogramy na wydrukowanych kartkach, ale można też wybrać łatwiejsze rozwiązanie, czyli aplikację...

czytaj więcej
19.02.2021 08:00 | Grażyna Kaim

Dlaczego nie każdy papier to papier?

Dlaczego paragon to nie papier, który wrzucamy do niebieskiego worka?

czytaj więcej
12.02.2021 17:00 | red

Baterie i leki - odpady szczególnej troski

Podobnie jak akumulatory, świetlówki, opakowania po żrących chemikaliach czy środkach ochrony roślin, tak baterie i leki są odpadami niebezpiecznymi, dlatego wymagają szczególnego potraktowania.

czytaj więcej
06.02.2021 09:00 | red

Jak uporać się z odpadami po remoncie?

Remont warto zacząć od sprawdzenia, kiedy czynny jest najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bo to tam oddamy większość odpadów.

czytaj więcej
28.01.2021 19:00 | red

Styropian - kłopotliwy odpad

Gdzie wyrzucić styropian? Do kubła na odpady zmieszane czy może zawieźć do PSZOK-u? To zależy od rodzaju.

czytaj więcej
21.01.2021 17:00 | red

Zasady korzystania z PSZOK-u

Kto może korzystać z PSZOK-ów i co można w nim zostawić?

czytaj więcej
15.01.2021 20:20 | Grażyna Kaim

zobacz więcej newsów...