Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nietypowe obchody święta Niepodległości w SP 1 w Chrzanowie (ZDJĘCIA)

10.11.2022 16:00 | 2 komentarze | 5 229 odsłon | Natalia Feluś

Zamiast wierszyków i tradycyjnej akademii - stoły suto zastawione polskimi przysmakami. W ten sposób uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie świętowali 11 listopada.

2
Nietypowe obchody święta Niepodległości w SP 1 w Chrzanowie (ZDJĘCIA)
Uczennice: Ola W., Ola K., Weronika B., Zofia R., Hanna M. i Agatka z klasy 5a serwują dania kuchni polskiej. Towarzyszą im nauczycielki Agnieszka Chmielowska-Litwa i Ewa Kozak. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kuchnia polska to motyw przewodni dzisiejszego szkolnego dnia w chrzanowskiej "jedynce". Od godz. 10.00 do 13.00 na pięciu stołach na szkolnym korytarzu pachniało tak, że zwabiało smakoszy polskiej kuchni z całej szkoły.

Bigos i schabowe

Uczniowie serwowali między innymi: koreczki, kotlety schabowe, bigos, ziemniaki pieczone, chleb ze smalcem, sałatki jarzynowe, pierogi z mięsem i grochówkę. A także na słodko: faworki, oponki, babeczki, serniki, szarlotki, makowce i wiele innych słodkich przekąsek.

- Dzieci same zgłaszały się do przygotowania konkretnych potraw. Pomogli im w tym rodzice, którym jesteśmy bardzo wdzięczni. Organizując sprzedaż polskich smakołyków uczniowie rozwijają się kulinarnie przygotowując  dania, a także uczą się zarządzania finansami - zauważa Agnieszka Chmielowska-Litwa, nauczycielka wspomagająca w integracyjnej klasie 5a.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Jak przyznaje Anna Mendela, wicedyrektorka szkoły i nauczycielka języka niemieckiego, pomysł zorganizowania kuchni polskiej z okazji święta Niepodległości zrodził się po sukcesie organizacyjnym kuchni świata z okazji dnia języków obcych. Tak jak poprzednio, za pieniądze ze sprzedaży jedzenia szkoła dokupi dekoracje do szkoły m.in w formie nalepek oraz rolety.

- Dziś przyświecała nam myśl: "Dobre, bo polskie. Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" - puentuje wicedyrektorka.