Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czy są różnice pomiędzy architektem wnętrz a projektantem wnętrz?

14.06.2022 13:33 | 0 komentarzy | 627 odsłon | red

Materiał promocyjny

W wielu różnych publikacjach oraz internecie nazewnictwo obu zawodów stosowane jest zamiennie. Wiele osób jednak zastanawia się - czy architekt wnętrz różni się od projektanta wnętrz?
0
Czy są różnice pomiędzy architektem wnętrz a projektantem wnętrz?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarówno architekt wnętrz jak i projektant to dziedzina dla osób, które wykazują się ponadprzeciętnym zmysłem estetycznym, artystycznym i wyobraźnią. Wykorzystanie tych atutów w praktyce pozwala tworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne projekty różnych pomieszczeń. Ważne jest doświadczenie i pomysłowość takiego fachowca, ciągły samorozwój, nieustanne dokształcanie się oraz śledzenie na bieżąco trendów wnętrzarskich. Projekt, który powstaje na zlecenie klienta - dostosowany jest do funkcji jaką ma pełnić wnętrze zgodnie z wizją i potrzebami zleceniodawcy.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz zajmuje się głównie projektowaniem i planowaniem przestrzeni. Podczas tworzenia koncepcji kieruje się estetyką, funkcjonalnością i ergonomią. Wszystkie te elementy mają na celu stworzenie pomieszczeń, które są łatwe w użytkowaniu i atrakcyjne dla oka. Architekt często współpracuje z innymi fachowcami takimi jak budowlańcy, elektrycy czy instalatorzy, aby upewnić się, że ich projekty są wykonywane prawidłowo. Do zadań architekta wnętrz należy również nadzór nad wykonaniem całego projektu. Architekt wnętrz projektuje pomieszczenia w całych budynkach lub tylko niektórych jego częściach oraz przestrzenie użyteczności publicznej takie jak hotele, kina, banki, szpitale czy sklepy. Architekt może projektować wnętrza jeszcze na etapie ich tworzenia lub w porozumieniu z architektem budowlanym proponować niewielkie przebudowy. W tym zakresie architekt nadzoruje całość realizacji projektu, zamówień elementów wyposażenia, koordynuje wszystkie prace wykończeniowe. Najczęściej doprowadza w ten sposób przestrzeń do stanu, gdzie właściciel może się od razu wprowadzać, po zakończeniu prac wykonawczych.

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Projektant wnętrz zajmuje się projektowaniem i urządzaniem wnętrz. Skupia się na aranżacji konkretnych pomieszczeń. Pojęcie projektanta wnętrz jest zamienne z dekoratorem. Dekorator jednak skupia się głównie na kwestiach estetycznych - dobiera różnego rodzaju materiały, kolory i struktury, łączy poszczególne elementy i dodatki podczas aranżacji wnętrza. Dekorator jednak nie przeprowadza remontu - jego praca polega na stylizacji wnętrza oraz nadaniu mu wyjątkowego charakteru i atmosfery. Obejmuje to takie elementy jak ściany, podłogi, meble, oświetlenie i inne dodatki. W zależności od początkowych ustaleń z klientem projektant wnętrz w zakresie dalszych prac może sprawować minimalną lub pełną opiekę nad inwestycją. Praca projektanta wnętrz polega w szerokiej mierze na współpracy z wieloma fachowcami. Do usług jakie wykonuje należą wszelkiego rodzaju porady, projekty koncepcyjne oraz nadzór prac ‘’pod klucz’’.

Etapy współpracy z architektem wnętrz i z projektantem wnętrz

Jeżeli planujemy remont lub odświeżenie naszego domu, mieszkania, biura czy gabinetu - dobrym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnego architekta wnętrz lub projektanta. Jeżeli już się na to zdecydujemy z pewnością możemy liczyć na udaną współpracę i satysfakcjonujący efekt końcowy.

Na początku współpracy z architektem czy też projektantem, przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad. Ma to na celu dokładne zapoznanie się z funkcjami i charakterem pomieszczeń, które mają zostać zaprojektowane. Na tym etapie ważne jest również dokładne wysłuchanie i porozumienie się z klientem - uwzględnia się przyzwyczajenia, nawyki, wizję, koncepcję artystyczną i estetyczną. Następnie sporządzane są wstępne szkice projektu, na których określa się różne materiały, tworzywa, wzory, kolorystykę, oświetlenie, faktury kafelków, wykładzin, meble, dodatki itp. Kolejny etap to przeniesienie koncepcji do programu komputerowego, gdzie klient ma możliwość przejrzenia projektu w formacie 3D. Jest to bardzo realistyczna wizualizacja, na której widoczne są wszystkie detale. Klient może zobaczyć jak będzie finalnie wyglądać wnętrze, jeszcze przed rozpoczęciem prac realizacyjnych. Projektant czy Architekt wnętrz, do którego się zgłosiliśmy, przygotowuje następnie wszelkie potrzebne dokumentacje, rysunki techniczne, przekroje i spis materiałów - potrzebne do odtworzenia projektu. W końcowym etapie projektant wnętrz czy też architekt koordynuje cały przebieg prac wykończeniowych.

Czy są zatem różnice pomiędzy architektem wnętrz, a projektantem wnętrz?

Kwalifikacje architekta wnętrz można uzyskać kończąc studia licencjackie, magisterskie lub studia podyplomowe. Architekt wnętrz jest jednym z zawodów plastycznych, stąd specjalizacja: architektura wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych, ale można również spotkać na uczelniach takich jak: Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych czy Politechnika Śląska. Dodatkowo, w ramach dyplomu z wybranego kierunku można również wybrać uboczną specjalizację tzw. aneks do dyplomu z architektury wnętrz. Zawód architekta wnętrz wykonują często również osoby z kwalifikacjami architekta.

Projektowanie wnętrz spotkamy także w Liceach Plastycznych i Szkołach Policealnych. Oczywiście osoby kończące te szkoły nie uzyskują tytułu architekta wnętrz, co nie oznacza, że nie mogą wykonywać tego zawodu.

W Polsce projektowanie wnętrz nie jest objęte regulacjami prawnymi, co powoduje, że wykonywanie tego zawodu bez kwalifikacji, nie żadnymi skutkuje sankcjami prawnymi.

Wszystko zależy od praktyki, doświadczenia i zaangażowania osoby, która pracuje w takim zawodzie. Jedno jest pewne. Dobry fachowiec musi znać się na tym co robi, a przede wszystkim dobrze się w tym odnajdywać. W tej chwili coraz bardziej liczą się umiejętności i talent, dlatego osoby z niższym formalnym wykształceniem mogą z powodzeniem otrzymywać interesujące zlecenia na projekty.

 

Materiał promocyjny