Finansowanie zakupu firmowego pojazdu w ramach leasingu operacyjnego to wyjątkowo korzystna opcja dla większości przedsiębiorców. Jeśli szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci nabyć nowy samochód na firmę w rozsądnej cenie i z szerokim pakietem korzyści - zdecyduj się na leasing operacyjny. Chcesz dowiedzieć się więcej o takiej formie pokrycia kosztów zakupu nowego auta do firmowej floty? Przejrzyj poniższy poradnik i poznaj powody, dlaczego warto wybrać leasing operacyjny.
Leasing operacyjny to jedna z dwóch odmian leasingu. To umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, czyli przedsiębiorcą kupującym nowy samochód do firmowej floty.
W ramach leasingu operacyjnego przedmiot leasingu jest udostępniany przedsiębiorcy przez cały czas trwania umowy w zamian za miesięczne płatności. W praktyce leasing operacyjny można porównać do najmu długoterminowego pojazdu. Dlaczego? Otóż przedmiot leasingu pozostaje przez całą umowę w majątku leasingodawcy, a po zakończonej umowie nie ma obowiązku wykupu samochodu.
Kluczowe wyróżniki leasingu operacyjnego to:
W ramach umowy leasingu operacyjnego możesz wykupić leasingowany pojazd np. za 1% wartości początkowej. Opcjonalnie masz też możliwość odstąpienia od wykupu - wtedy pojazd trzeba oddać firmie leasingowej zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami.
Zdecyduj się na podpisanie umowy leasingu operacyjnego, jeśli chcesz maksymalnie zoptymalizować koszty finansowania i eksploatacji firmowego pojazdu. Taka forma finansowania proponowana przez firmy leasingowe ma sens, jeśli chcesz:
Dzięki umowie leasingu operacyjnego optymalizujesz firmowe wydatki, a także unikniesz konieczności wykupienia pojazdu od leasingodawcy. Warto też dodać, że taka forma finansowania jest dostępna dla zupełnie nowych firm - nawet od pierwszego dnia działalności.
Pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym jest kilka elementarnych różnic. Przede wszystkim chodzi o czas trwania umowy. W ramach leasingu operacyjnego możesz finansować do 40% czasu amortyzacji przedmiotu, natomiast dla leasingu finansowego czas trwania umowy to często sporo ponad 12 miesięcy.
Pozostałe różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym znajdziesz poniżej:
Leasing operacyjny:
- brak konieczności wykupu pojazdu
- podatek VAT jest doliczany do każdej raty leasingowej
- odpisy amortyzacyjne dokonuje leasingodawca
Leasing finansowy:
- przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy po spłaceniu ostatniej raty
- podatek VAT płatny jednorazowo na początku trwania umowy
- odpisy amortyzacyjne dokonuje leasingobiorca.
Jeśli nie chcesz narażać się na wysokie koszty początkowe związane z zakupem firmowego auta, wtedy zdecyduj się na leasing operacyjny. Kiedy chcesz odliczyć natychmiast podatek VAT za kupione auto i na koniec umowy przenieść własność pojazdu na swoją firmę - wtedy wybieraj leasing finansowy.
Umowa leasingu operacyjnego w mLeasing to ciekawa propozycja dla przedsiębiorców, którzy chcą zoptymalizować koszty eksploatacji firmowej floty pojazdów, a także skorzystać z szerokiego pakietu usług dodatkowych. W ramach jednej umowy skorzystasz nie tylko z rozsądnych warunków finansowania, ale także spersonalizowanych warunków ubezpieczenia OC, AC, NNW oraz pakietu assistance.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz