Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Trwa wielka bitwa o Donbas. Podsumowanie 55. dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej (18.04.2022)

19.04.2022 21:08 | 19 komentarzy | 2 654 odsłony | Alicja Molenda
Bitwa o Donbas się rozpoczęła i będzie trwać zapewne przez najbliższe tygodnie. Na obrzeżach Mariupola w obozach filtracyjnych na swój los czeka ponad 27 000 osób. Dlaczego Mariupol jest dla Rosjan ważny?
19
Trwa wielka bitwa o Donbas. Podsumowanie 55. dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej (18.04.2022)
Fot. Aris Messinis
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obóz filtracyjny

Według oświadczenia ambasady USA, na Ukrainie Putin robi z ludnością okupowanych ukraińskich miast to samo, co wobec Czeczenów - szydzi z cywilów w obozach „filtracyjnych".

Doradca mera Mariupola Petra Andriuszczenki poinformował, że od 18 kwietnia rosyjscy okupanci przetrzymują w tych obozach wzdłuż linii Mangu-Nikolsk-Jałta co najmniej 27 tys. osób.

- Scenariusz Putina się nie zmienia. W obozach filtracyjnych w Czeczenii Rosja również biła, torturowała i dokonywała egzekucji cywilów - podała ambasada w oświadczeniu.

Moneta z Zełenskim
Biały Dom wyemitował monetę z wizerunkiem prezydenta Ukrainy. Zostało to ogłoszone na stronie internetowej sklepu z pamiątkami Białego Domu. Monetę można zamówić online, jej cena to 100$. Wysyłka gratis na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

„Biały Dom wybił pamiątkową monetę poświęconą historycznemu przemówieniu Wołodymyra Zełenskiego do Kongresu USA w dniu 7 marca 2022 r. Dochód ze sprzedaży monety zostanie przeznaczony w całości na pomoc humanitarną dla narodu ukraińskiego" - czytamy w oświadczeniu.

Zwycięstwa i porażki

Na Ukrainie rozpoczęła się druga faza wojny - bitwa o Donbas. Analitycy wojskowi, uważają, że nadchodzące tygodnie będą decydujące w tej konfrontacji, ale wojna raczej nie zakończy się szybko.
Rosjanie skupili swoje wysiłki na przełamaniu umocnień w Donbasie i zdobyciu Mariupola.

W nocy 19 kwietnia trwał ostrzał Charkowa, a walki wybuchły w obwodach ługańskim i donieckim.

Ukraińskie wojsko odpiera rosyjskie ataki w Rubeznoje i Popasnej w obwodzie ługańskim oraz odzyskuje kontrolę nad Marinką w obwodzie donieckim

W Mariupolu Rosjanie zniszczyli najstarsze przedsiębiorstwo miasta, Stocznię Azowską i spalili muzeum historii lokalnej.

Ukraińskie wojsko zniszczyło magazyn rosyjskiej amunicji, a spadochroniarze pokonali z Tomska oddział elitarnej brygady Federacji Rosyjskiej.

Rosjanie przypuścili atak rakietowy na Kramatorsk, zabijając jedną osobę.

 

Krótko

Prezydent Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt przedłużający stan wojenny do 25 maja.

Siergiej Ławrow  szef rosyjskiego MSZ powiedział, że Rosja rozpoczęła „następną fazę operacji specjalnej" na Ukrainie, która ma na celu „całkowite wyzwolenie" republik ługańskskiej i donieckiej.

Ukraińcy będą mogli nadal podróżować do UE z paszportem krajowym ze względu na zaostrzenie się sytuacji w Donbasie.

Na portalu „Akcja" Ukraińcy mogą zgłosić roszczenia za zniszczone mienie.

Sekretarz Generalny ONZ proponuje czterodniową przerwę humanitarną w wojnie z okazji Wielkanocy.

Bank Światowy przekazał Ukrainie 88,6 miliona dolarów na zwrot wydatków rządowych na stypendia naukowe i społeczne.

 

Mariupol walczy

Rozległy teren i zabudowania huty Azovstal w Mariupolu to główny ośrodek oporu obrońców miasta przed nacierającymi wojskami rosyjskimi. Na terenie huty znalazła schronienie duża liczba cywilów - powiedział szef policji Mariupola Mychaijło Werszynin cytowany przez agencję Ukrinform na YT.

Na terenie Azovstalu jest wielu cywilów - kobiety, dzieci, osoby starsze. Ci ludzie schronili się w magazynach huty.

Werszynin poinformował też, ze Rosjanie wykorzystują ludność cywilną Mariupola, która pozostała jeszcze w mieście, około 100 tys. osób, do uprzątania gruzów i zbierania ciał poległych.

W niedzielę obrońcy Mariupola odrzucili ultimatum wystosowane przez Rosjan: poddanie się w zamian za darowanie życia.

Upadek Mariupola, obleganego i ostrzeliwanego od 7 tygodni, byłby największym dotychczasowym sukcesem Moskwy w tej wojnie i umożliwiłby skierowanie znacznych sił do Donbasu, gdzie - jak się ocenia - Rosjanie szykują się do ofensywy na wielką skalę.

Agencja AP uważa, że opanowanie Mariupola, praktycznie już całkowicie zrujnowanego, umożliwiłoby Rosjanom utworzenie lądowego korytarza do anektowanego w 2014 r. Krymu. Ukraina utraciłaby też ważny port i ośrodek przemysłowy. Obrońcy miasta stawiają bohaterski opór.