Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czym jest NFC i do czego służy w codziennych sprawach?

04.01.2022 01:41 | 0 komentarzy | 2 761 odsłony | red

Materiał promocyjny

Funkcja NFC w telefonach jest bardzo praktyczna i umożliwia płacenie za zakupy smartfonem, a także błyskawiczne przesyłanie plików na inne urządzenie. NFC jest w zasadzie standardem w telefonach już od kilku lat.
0
Czym jest NFC i do czego służy w codziennych sprawach?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest NFC?

NFC można zdefiniować jako technologię radiową, która pozwala na komunikację między dwoma urządzeniami znajdującymi się w niewielkiej odległości, maksymalnie do 20 centymetrów. NFC przypomina nieco funkcję Bluetooth, jednak jest od niej nowocześniejsza. Opiera się na indukcji magnetycznej, co sprawia, że dane mogą wymieniać między sobą także te urządzenia, które nie są aktywne. W praktyce ma to zastosowanie w przypadku terminali płatniczych. NFC w telefonie jest bardzo przydatne i coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania.

Do czego służy NFC na co dzień?

Podstawową i najważniejszą funkcją NFC są płatności smartfonem w sklepach. Wystarczy tylko skonfigurować funkcję w telefonie, a następnie zbliżyć go do terminala płatniczego. Warto dodać, że w smartfonach marki Apple przed dokonaniem płatności konieczne jest odblokowanie telefonu przy pomocy FaceID lub kodu PIN, co jeszcze bardziej wzmacnia bezpieczeństwo, natomiast wiąże się z dodatkowymi problemami (odblokowanie telefonu przy pomocy FaceID w maseczce jest niemożliwe). NFC to technologia wykorzystywana praktycznie przez wszystkie smartfony i obecnie trudno kupić telefon bez tej funkcji. Każdy zatem może płacić telefonem za zakupy, oczywiście po konfiguracji i dodaniu karty do portfela w telefonie. Drugą ważną funkcją NFC jest możliwość przekazywania danych między dwoma urządzeniami, na przykład wysyłania plików muzycznych lub filmowych. Urządzeń nie trzeba parować, ponieważ wszystko odbywa się w sposób automatyczny. Funkcja ta przydaje się na przykład przy połączeniu smartfonu z samochodem, aby włączyć AppleCarPlay lub AndroidAuto. Warto dodać, że NFC sprawdza się także dobrze w smartwatchach, dzięki czemu można też za ich pomocą płacić w sklepach.

Czy NFC jest bezpieczne?

Początkowo, po wprowadzeniu NFC, wiele osób obawiało się, że funkcja działa zbyt dobrze, przez co może nie być bezpieczna. Chodziło o to, aby inne osoby nie mogły płacić przy pomocy smartfona użytkownika. W praktyce jednak do takich naruszeń nie dochodzi, zwłaszcza przy obecnych technologiach i zabezpieczeniach. Technologia NFC jest uznawana za w pełni bezpieczną i przetestowaną. Wiele osób nie wyobraża sobie nawet innej formy płacenia niż właśnie smartfonem. Ponieważ funkcja ta cieszy się naprawdę dużą popularnością, pozostanie pewnie z nami na dłużej.

Materiał promocyjny