Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Usunęli pomnik partyzantów

18.06.2019 15:00 | 84 komentarze | 17 134 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 17:15

Stojący w libiąskim lesie pomnik partyzantów został w ostatnich dniach usunięty decyzją wojewody, po opinii IPN-u.

84
Usunęli pomnik partyzantów
Pomnik partyzantów i miejsce, które po nim pozostało, fot. Paweł Siuda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To efekt działania ustawy dekomunizacyjnej.

- Na tablicy została wymieniona Armia Ludowa. To było sprzeczne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i na mocy decyzji wojewody małopolskiego, po zasięgnięciu naszej opinii, pomnik został usunięty. Procedura z tym związana trwała kilka miesięcy - tłumaczy Artur Zawadka, p.o. naczelnika Wydziału Upamiętnień Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

We wtorek podczas spaceru zniknięcie pomnika odkrył lokalny miłośnik historii z Libiąża Paweł Siuda. Powiadomił nas o tym fakcie.

- Pozostała tylko tabliczka-kierunkowskaz. Pomnik został postawiony kilkadziesiąt lat temu, w miejscu gdzie znajdował się bunkier ziemny oddziału partyzanckiego działającego na terenie Libiąża i okolic. W dniu 6 maja 1944 bunkier został otoczony przez wojsko niemieckie i wywiązała się nierówna walka pomiędzy partyzantami i Niemcami. Zginęło dziewięciu partyzantów. Kamienny obelisk przypominał właśnie o tym wydarzeniu. Był on elementem libiąskiego krajobrazu od dziesiątek lat. Tablica nie była upamiętnieniem Armii Ludowej, tylko ludzi - mieszkańców Libiąża, którzy oddali życie w walce z niemieckim okupantem. Została zmieniona w 1993 roku, właśnie po to żeby nie "raziła" gloryfikacją ustroju komunistycznego - zauważa Paweł Siuda.

Jego zdaniem można było kolejny raz zmienić tablicę, zamiast usuwać pomnik. Co o tym sądzicie?