Nie masz konta? Zarejestruj się

Bądź zdrów

Problemy z wagą? To mogą być hormony

20.03.2019 12:16 | 0 komentarzy | 4 447 odsłony | Ewa Solak

Zdarza się, że schorzenia endokrynologiczne wykrywane są podczas badań w zupełnie innym kierunku - mówi endokrynolog Ilona Brodzik -Mirocha z przychodni Vitalis w Trzebini

0
Problemy z wagą? To mogą być hormony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ewa Solak: Endokrynologia kojarzy się gównie ze schorzeniami tarczycy, a tak przecież nie jest.
Ilona Brodzik-Mirocha: Zaburzenia hormonalne lub zmiany guzkowe w tarczycy są częstymi objawami, z którym pacjenci zgłaszają się do endokrynologa, ale nie jedynymi. Problemy mogą dotyczyć także schorzeń przysadki mózgowej, nadnerczy czy gruczołów płciowych, prowadzące do zaburzeń hormonalnych i różnych objawów klinicznych.

Nie każdy ma świadomość, że wahania nastroju, zwiększona potliwość, gwałtowne chudnięcie lub tycie, zaburzenia rytmu serca czy powiększenie dłoni i stóp mają związek z hormonami.
- To objawy sugerujące, że nasz organizm nie pracuje prawidłowo i wymaga diagnostyki. Zdarza się, że schorzenia endokrynologiczne wykrywane są podczas badań w zupełnie innym kierunku, np. podczas tomografii komputerowej jamy brzusznej lub innych.

W takim razie, jak najlepiej sprawdzić czy mamy problem z hormonami?
- Pacjenci z objawami klinicznymi takimi jak: gwałtowny spadek masy ciała, kołatania serca, powiększenie obwodu szyi, zmiana rysów twarzy, powiększanie stóp i rąk, wymagają wykonania podstawowych badań biochemicznych i w przypadku podejrzenia choroby endokrynologicznej kierowani są do dalszej diagnostyki. Pacjenci, u których jest rozpoznana choroba autoimmunologiczna np: bielactwo, wymagają okresowej kontroli czynności tarczycy. Jeśli w najbliższej rodzinie występują wole guzkowe tarczycy, to pacjent także wymaga kontroli tarczycy i wykonania USG. Jeśli u kogoś przypadkowo, podczas innych badań, wykryto zmiany ogniskowe w nadnerczach lub przysadce mózgowej, to taka osoba wymaga diagnostyki endokrynologicznej. W Przychodni Lekarskiej Vitalis istnieje możliwości wykonania zarówno badań biochemicznych (badań hormonalnych), obrazowych (usg tarczycy), jak i biopsji tarczycy w przypadku wskazań medycznych.