Nie masz konta? Zarejestruj się

Bądź zdrów

Sporo się ruszam i polecam to wszystkim

20.03.2019 12:13 | 0 komentarzy | 3 729 odsłony | Ewa Solak

Każdy z nas ma wpływ na to, jak funkcjonuje jego serce i w jakiej jest kondycji - podkreśla kardiolog dr n. med. Jacek Nowak

0
Sporo się ruszam i polecam to wszystkim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Ewa Solak: Co ma najgorszy wpływ na nasze serce?
Jacek Nowak: Przede wszystkim stres, zwłaszcza, gdy jest długotrwały. Poza tym papierosy, nadużywanie alkoholu, otyłość i brak aktywności ruchowej, a także choroby m.in. cukrzyca czy nadciśnienie. Każdy z nas tak naprawdę ma wpływ na to, jak jego serce funkcjonuje i w jakiej jest kondycji.

A obciążenie genetyczne?
- Problemy kardiologiczne w rodzinie na pewno nie pozostają bez wpływu, ale takie przypadki nie są tak częste, jak własne zaniedbania.

Wiele się mówi o dietach dobrych dla serca.
- Tak, ale weźmy na przykład dietę śródziemnomorską. Mówi się, że np. Włosi nie mają takich problemów z sercem, bo jedzą pomidory, ryby, a do tego piją wino. Czasem żartuję, że z sercem problemów może nie mają, ale z wątrobą to już na pewno. Dlatego we wszystkim wskazany jest umiar i rozsądek. Natomiast nadmiar słodyczy, smażonych potraw na pewno nie wpływa dobrze ani na serce, ani na inne narządy. Ostatnio modne są tzw. diety pudełkowe. Są dobre dla osób, które nie mają czasu na przygotowanie urozmaiconych, niedużych, ale wyliczonych kalorycznie posiłków. Prawdą jest, że powinniśmy jeść mniej, za to częściej. Do tego sporo się ruszać.

A pan uprawia jakiś sport?
- Gram w tenisa ziemnego, dużo pływam. Okresowo gram w siatkówkę, piłkę nożną i ping ponga. Sporo się ruszam i polecam to wszystkim.

Jeśli już jednak dopadnie nas problem „sercowy", to co robić?
- Bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. Przypomnę tylko, że najwyższa śmiertelność dotyczy problemów z sercem. W naszej przychodni Vitalis dysponujemy doskonałym zapleczem sprzętowym, a przede wszystkim kadrą specjalistów. Do wyboru mamy 14 kardiologów w tym kardiologa dziecięcego i kardiochirurga. Istnieje możliwość rehabilitacji w tym kardiologicznej. Posiadamy pełne zaplecze do diagnostyki układu krążenia. Wykonujemy badania od ekg, echa serca i holterów począwszy, do badań wysiłkowych na bieżni, echa serca przezprzełykowego, testów dobutaminowych i na Tild testach skończywszy. Leczymy kardiologicznie zarówno dzieci jak i dorosłych, przeprowadzamy kompleksową diagnostykę osób z problemami kardiologicznymi i dajemy pacjentom możliwość prowadzenia rehabilitacji na odległość telemetrycznie, pożyczając rowerki do rehabilitacji kardiologicznej do domu pacjenta.