Nie masz konta? Zarejestruj się

Bądź zdrów

Te zabiegi mogą uratować życie

20.03.2019 12:09 | 0 komentarzy | 2 478 odsłony | Ewa Solak

Bywa, że pacjenci zgłaszają się na badania, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie, a rak poczynił ogromne spustoszenia w organizmie - przyznaje chirurg Jarosław Bigaj z poradni gastrologicznej i endoskopii w centrum medycznym Vitalis w Trzebini

0
Te zabiegi mogą uratować życie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ewa Solak: Badania endoskopowe nie kojarzą się z niczym przyjemnym, ale w niektórych sytuacjach są niezbędne.
Jarosław Bigaj: Polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała sondy endoskopowej umożliwiającej doprowadzenie światła i optyki do przewodu pokarmowego czy układu oddechowego. Równocześnie wprowadzane są narzędzia służące do pobrania materiału do badań lub wykonania zabiegów niejednokrotnie ratujących życie. Najczęściej wykonujemy badania przewodu pokarmowego: gastroskopię i kolonoskopię. To pierwsze umożliwia diagnostykę schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy i przeprowadzane jest przez wprowadzenie sondy przez usta. Drugie natomiast kontroluje stan jelita grubego.

Rak jelita grubego jest coraz powszechniejszy...
- Dlatego osoby po 50. roku życia mają zalecenie wykonania kolonoskopii nawet, jeśli nie odczuwają żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wszystko przez to, że np. tworzące się w jelicie polipy początkowo nie dają żadnych objawów. To one natomiast prowadzą do nowotworów. Bywa, że pacjenci zgłaszają się na badania, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie, a rak poczynił ogromne spustoszenia w organizmie.

Znieczulenie zarówno przy gastroskopii, jak i kolonoskopii nie jest refundowane przez NFZ. Dla wielu osób to duża bariera.
- W naszym ośrodku Vitalis, można przeprowadzić badanie ze znieczuleniem. Zarówno w przypadku gastroskopii, jak i kolonoskopii kosztuje ono 230 zł. Nie jest to mało, ale w wielu wypadkach pozwala uniknąć bólu i bezproblemowo znieść badanie. Gastroskopia trwa ok. 10 minut, kolonoskopia około 30 minut.

Uważa pan, że każdy powinien profilaktycznie w ten sposób się przebadać?
- Jeśli chodzi o kolonoskopię, to każdy człowiek po 50. roku życia przynajmniej raz powinien poddać się temu badaniu. Natomiast jeśli chodzi o gastroskopię, badanie należy wykonać, jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego, np. nawracający refluks czy inne, a także, jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na raka jelita czy żołądka. Wtedy faktycznie lepiej przezwyciężyć strach przed sondą i poddać się badaniu.