Nie masz konta? Zarejestruj się

Blogi

Samorządowcy z Chrzanowa porażeni ceną prądu

28.12.2018 12:01 | 5 komentarzy | 5 128 odsłon | Alicja Molenda

Gmina Chrzanów jest po przetargu na zakup prądu dla wszystkich swoich jednostek w 2019 r. Jak już informowaliśmy, dostawca energii, zanim jeszcze rozstrzygnęły się losy zapowiadanych przez rząd podwyżek, poraził gminę ceną na przyszły rok. Co dalej?

5
Samorządowcy z Chrzanowa porażeni ceną prądu
W 2019 r. Chrzanów musi wydać na prąd 55 proc. więcej niż w roku ubiegłym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samorządowcy przecierają oczy, bo w 2019 r. trzeba znaleźć na zapłacenie za prąd o ponad milion złotych więcej niż w 2018 r. (55 procentowy wzrost). Takiego wyniku przetargu nie spodziewał się chyba nikt. Chodzi o dostawy dla wszystkich obiektów będących własnością gminy (urzad, szkoły, obiekty kultury).

Burmistrz Robert Maciaszek zapewniał wczoraj radnych, że trzyma rękę na pulsie. Oświadczył na sesji, że pismo do Tauronu w sprawie zrewidowania zaproponowanych w przetargu cen ma już gotowe. Czeka tylko na decyzje "góry", czyli rządu. Jeśli VAT i akcyza na prąd pójdą w dół, zwróci się o przeliczenie kosztów  dostaw energii dla gminy.

Z wypowiedzi burmistrza Maciaszka wynika też, że wobec tego ogólnokrajowego zamieszania związanego z cenami energii elelktrycznej, samorządy się konsolidują. Być może w przyszłym roku pytać się już będą o ceny jako duża grupa zakupowa - gminy i powiat. Może nawet zawalczą o dobre stawki wspólnie ze szpitalem i lokalnym biznesem, dla których ten koszt jest znaczący. I taką inicjatywę podjętą w trudnej sytuacji trzeba chyba uznać za niezłą, choć całkiem nowatorska nie jest. Co państwo o tym sądzicie?