Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Siedmiu wspaniałych z Wapiennika

06.06.2018 14:28 | 0 komentarzy | 2 514 odsłony | red

Stanisław Garlicki, znany już z monografii płaziańskiego Wapiennika, wydał właśnie kolejną publikację dotyczącą tego miejsca. Tym razem jednak przybliża nie fabrykę, a sylwetki siedmiu bardzo ważnych osób.

0
Siedmiu wspaniałych z Wapiennika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Panowie, którzy zaangażowali się w budowę wapiennika, albo później zainwestowali w jego rozwój, to książę Stanisław Jabłonowski, Józef Stanisław Retinger, Gustaw Baruch, Adam Boznański, Robert Wilhelm Doms, hrabia Władysław Zamoyski i Jan Naturski. Każdy z nich ma u Stanisława Garlickiego biogram, ale nie taki z encyklopedii, tylko lokalny.

Jak już zasiądziemy do lektury, to przeczytamy, że z księciem Jabłonowskim łączą nas owce a nie wapno. Czytając dalej zaczniemy kojarzyć hrabiego Zamoyskiego nie tylko z granitami znad Morskiego Oka, ale także z wapieniem z Płazy. No, a jak już przyjdzie czas na postać Adama Boznańskiego, to przekonamy się, że inżynier, który wszystko precyzyjnie mierzył i ważył, wspaniale rozumiał się ze swoją córką, Olgą Boznańską paplającą byle jak pędzlem po płótnie. Ona doczekała się ogromnej, światowej sławy, a jej ojciec niestety nie. Między książętami i hrabiami Adam Boznański wystąpił chyba tylko raz, w książce Stanisława Garlickiego...
Broszurę ,,Siedmiu niezwykłych, czyli galeria postaci związanych z Wapiennikiem w Płazie" wydało chrzanowskie muzeum i tam można ją nabyć.
(LS)
Przełom nr 21 (1346) 29.5.2018