Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wystawa o fikcyjnym jubileuszu w Chrzanowie

20.06.2024 18:00 | 4 komentarze | 2 872 odsłony | Łukasz Dulowski
W 1964 r. władze Chrzanowa obchodziły hucznie 700-lecie miasta. Czy można powiedzieć, że wtedy było to trochę fałszerstwo historyczne?
4
Wystawa o fikcyjnym jubileuszu w Chrzanowie
Wystawa plenerowa przy Muzeum w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nawet nie trochę... Powiem to od razu, odzierając z ducha historyzmu tę skądinąd wspaniałą uroczystość. 1264 rok to w sumie żadna data w dziejach naszego miasta - mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Placówka zorganizowała plenerową wystawę obok swojej siedziby przy Mickiewicza. Można zobaczyć archiwalne zdjęcia z 1964 r., autorstwa Edmunda Krzysztoforskiego, pokazujące obchody 700-lecia Chrzanowa.

Kiedy w latach 60. XX w. do Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Chrzanowie wpłynął wniosek Mieczysława Mazarakiego (nauczyciela oraz założyciela tutejszego muzeum), uzasadniający uroczystość jubileuszu 700-lecia miasta Chrzanowa, postanowiono obchodzić to święto 7-14 czerwca 1964 r. Nie do końca wiadomo, dlaczego jednak miało wypaść akurat w tym roku, gdyż na chwilę obecną brak jest źródeł potwierdzających lokację miasta dokładnie w 1264 r.

Mieczysław Mazaraki uzasadniał to tym, że pierwszą wzmiankę o Chrzanowie odnotowujemy w 1178 r., w dokumencie Kazimierza Sprawiedliwego, na mocy którego król ten „przekazuje kasztelanię chrzanowską oraz inne sąsiednie na rzecz Mieczysława, księcia opolskiego". Jeśli opierano się wówczas na tej dacie, to w 1964 r. przypadałaby dokładnie 786. rocznica powstania Chrzanowa.

Niemniej jednak uroczystość w 1964 r. została zorganizowana z wielką pompą, a zdjęcia są warte obejrzenia.

- W środku Muzeum mamy do pobrania katalog wystawy - zachęca dyrektor Kamil Bogusz.