Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Krakowska droga Toporczyków

08.11.2017 13:12 | 0 komentarzy | 2 405 odsłony | red

Ludzie spoza Krzeszowic tzw. ,,Drogę Krakowską" znają tylko jako fragment szlaku turystycznego i nie kojarzą jej z wytyczonym setki lat temu gościńcem. Tylko mieszkańcy najbliższych okolic są przekonani, że kiedyś był to ważny trakt. Trudno aby było inaczej, gdy z Krakowa na Śląsk jeździmy drogą krajową przez Rudawę i Krzeszowice, a ,,Krakowska" przyciąga tylko grzybiarzy i kolarzy.

0
Krakowska droga Toporczyków
Trudno uwierzyć, że tędy toczyły się kiedyś wozy kupców i jechały rycerskie orszaki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecna wyasfaltowana ścieżka rowerowa, to dawny szlak z Krakowa na Śląsk wiodący przez Morawicę i Chrosną pod zamek Tenczyn i dalej na północny zachód. Podobno duma kazała możnemu rodowi Toporczyków postarać się, aby wiódł on właśnie pod ich siedzibą w Rudnie, choć wcale nie była to trasa najkrótsza ani najbardziej dogodna.

Historyczna rola tej drogi nie jest już dzisiaj wcale taka oczywista. Na mapach dziewiętnastowiecznych ,,Krakowska" pojawia się czasem jako drugorzędna droga, ale na niektórych mapach z połowy ubiegłego wieku nie ma jej wcale. Niektórzy upatrują w tym nawet nakaz zachowania w tajemnicy drogi mogącej być alternatywą dla szosy wiodącej przez Rów Krzeszowicki. W czasach zimnej wojny i takie pomysły były prawdopodobne, ale dzisiaj z Morawicy do Rudna, wśród sosen lasu Zwierzyniec, jeżdżą na rowerach i chodzą tylko cywile. Tam gdzie setki lat temu toczyły się powozy, dzisiaj panuje błoga cisza. Przy drodze Tenczynek - Zalas jest leśny parking, z którego można wybrać się na spacer ,,Drogą Krakowską" w kierunku zamku w Rudnie lub w stronę Morawicy.
(LS)
Przełom nr 43 (1319) 31.10.2017