Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Początki skansenu na widokówce

08.11.2017 13:11 | 0 komentarzy | 1 699 odsłona | red

Skansen w Wygiełzowie pod oficjalną nazwą Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec działa od dziesięciu lat, ale tak naprawdę ma pół wieku. Gdy pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku kończył się remont zamku Lipowiec, to muzealnicy już planowali stworzenie u jego stóp skansenu.

0
Początki skansenu na widokówce
Pierwsza pocztówka pokazująca skansen w Wygiełzowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W październiku 1973 roku zwiedzający mogli obejrzeć przeniesione pod zamek trzy pierwsze obiekty. Obecnie jest ich już 25. Dumą skansenu jest oczywiście czterystuletni kościół z Ryczowa czy sto lat młodszy dwór z Drogini. Dla mieszkańców ziemi chrzanowskiej równie ważne, a może nawet cenniejsze są jednak budynki z powiatu chrzanowskiego. Nawet przeraźliwie uboga chałupa z Płazy stojąca na tle zamku to nie byle co...

Zabytki odtworzone pod Lipowcem zostały szybko zauważone przez fotografów przygotowujących widokówki. W 1971 roku wydana została przez Biuro Wydawnicze ,,Ruch" pocztówka z fotografią autorstwa J. Siudeckiego. Widać na niej jeden z pierwszych postawionych w skansenie obiektów: dom z Chrzanowa pochodzący z 1804 roku.
Parkiem etnograficznym, jeszcze w czasach gdy był oddziałem muzeum, kierował najpierw archeolog Cezary Popko, a następnie Anna Oczkowska i Henryka Haduch a dyrektorami byli Jerzy Motyka i Marek Grabski. W najbliższym czasie będzie wiadomo kto zostanie dyrektorem na kolejne lata.
(LS)
Przełom nr 43 (1319) 31.10.2017