Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Wapienników płaziańskich historia wspólna

11.10.2017 13:46 | 0 komentarzy | 2 220 odsłony | red

Kilka dni temu ukazała się książka Stanisława Garlickiego ,,Wapiennik. Krótka historia osiedla". Tytuł obiecuje informacje 
o osiedlu, ale czytelnicy dostali także historię działającego tam do niedawna zakładu wapienniczego.

0
Wapienników płaziańskich historia wspólna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy w 2005 roku Franciszek Ciura wydał monografię Kwaczały byłem przekonany, że wyznaczył standard dla pracy o historii jednej wsi. Trudno było nawet uwierzyć, że da się znaleźć tak wiele informacji o tak niewielkiej miejscowości. Miłośnicy lokalnej historii będą teraz zaskoczeni po raz drugi. Monografia Wapiennika, czyli nawet nie wsi, a tylko przysiółka, to 150 stron, na których opisana została najpierw historia miejsca, a potem wspólna historia zakładu i osiedla. Przede wszystkim nie jest to jednak historia Płazy. Informacji o zasadniczej części wsi jest tylko tyle, ile było niezbędne dla zrozumienia specyfiki Wapiennika. Na co więc może liczyć czytelnik publikacji traktującej o kilkudziesięciu domach i jednym zakładzie? Znajdzie informacje o Retingerze, Baruchu i Hoffmanie. Retinger to dawny właściciel terenów, na których znajduje się Wapiennik i wapiennik. Baruch to krakowski przedsiębiorca, a Hoffman to... piec. Dokładnie - to piec kręgowy, obecnie jedyny tak zachowany na terenie Polski.

Co bardzo ważne, autor nie uciekał się do wspomnień mieszkańców jako głównego źródła informacji, tylko korzystał z dokumentów. Sięgnął przede wszystkim do zasobów Archiwum Narodowego w Krakowie, ale też do mniejszych zbiorów, także prywatnych.
(LS)

Przełom nr 39 (1314) 4.10.2017