Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Poczmistrz z urzędu Trzebinia 2

21.06.2017 13:06 | 0 komentarzy | 1 843 odsłona | red

Kiedyś każdy pracownik poczty był ważnym urzędnikiem. W małej miejscowości, jaką była Trzebinia w okresie międzywojennym, człowiek na rządowej, bądź co bądź, posadzie nie tylko cieszył się uznaniem, ale przede wszystkim materialną niezależnością.

0
Poczmistrz z urzędu Trzebinia 2
Pismo z Ministerstwa Poczt i telegrafów zapowiadające podwyżkę wynagrodzenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Targi staroci i aukcje internetowe dają czasem okazję, aby znaleźć ciekawe pamiątki i poznać bliżej postać człowieka, który kiedyś był ważną personą. Tak właśnie trafiły na światło dzienne dokumenty dotyczące pocztowej kariery Karola Balisia w Trzebini.

Przyszły poczmistrz urodził się w 1894 roku w Byczynie. Rodzice musieli być na tyle dobrze sytuowani, aby wysłać go do gimnazjum w Krakowie. Zdobywane przez kolejne lata wykształcenie dawało podstawy do ubiegania się o stanowiska urzędnicze. Karol Baliś został zatrudniony w trzebińskim urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym. W latach dwudziestych był starszym oficjałem pocztowym II klasy, a w 1929 roku mianowano go na stanowisko kontrolera. Na tym awanse się nie zakończyły. W latach trzydziestych pan Karol został naczelnikiem urzędu pocztowego Trzebinia 2 mieszczącego się przy dworcu kolejowym. Zachowane pismo z 1939 roku, wysłane z Ministerstwa Poczt i Telegrafów, poświadcza przyznanie wyższego uposażenia. Wysokość pensji niestety nie jest podana, ale można przypuszczać, że była na wysokim poziomie, skoro uposażenie podstawowe, nadane przez ministerstwo, wynosiło 350 zł. Do tego dodatek dla naczelnika urzędu III klasy wynoszący 50 zł, i inne składowe wynagrodzenia, które nie są znane. Z takimi dochodami Karol Baliś niewątpliwie należał do ówczesnej elity.

Historią rodziny Balisiów interesuje się Mariusz Pażdziora, który w spisie mieszkańców Krakowa z 1910 roku odnalazł wpis dotyczący Karola Balisia. Ustalił także, że jest on spokrewniony z chrzanowskimi Balisiami. Przypuszczalnie wywodzili się z Zagórza. W końcu XVII w. któryś z nich osiedlił się w Chrzanowie, tworząc linię chrzanowską. Pozostali mieszkali nadal w Zagórzu (do dzisiaj są tam obecni), lecz w II poł. XIX w. część z nich przeniosła się do Pogorzyc, Górki, Wodnej i Byczyny.
Grób Karola Balisia, który zmarł w 1973 roku, znajduje się na cmentarzu w Chrzanowie.
(LS)

Przełom nr 22 (1297) 7.6.2017