Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Sposoby na bezsenność, czyli co robić, gdy nie możesz zasnąć?

15.11.2023 17:37 | 0 komentarzy | 492 odsłony | red

Materiał promocyjny

Kłopoty ze snem są przyczyną nie tylko rozdrażnienia, niewysypiania się czy braku koncentracji. Zdrowy i odpowiednio długi sen dobrej jakości to również możliwość regeneracji dla wielu układów i narządów wewnętrznych. Dzięki temu w prawidłowy sposób funkcjonuje m.in. metabolizm czy system odpornościowy. Już zaledwie kilkudniowa bezsenność może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Sprawdź, jak skutecznie pokonać problemy z zasypianiem i niewysypianiem się.
0
Sposoby na bezsenność, czyli co robić, gdy nie możesz zasnąć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skąd biorą się problemy ze snem?

Bezsenność często jest spowodowana nieprawidłowymi nawykami i stylem życia. Za niedostateczną jakość snu odpowiadają zwykle stresujący tryb życia, wymagająca praca, aktualna sytuacja rodzinna czy zmiana miejsca zamieszkania. Problem z zaśnięciem i komfortowym snem mają też osoby, które ostatni posiłek zjadają tuż przed snem lub jest on zbyt kaloryczny i ciężkostrawny. Wówczas zachodzące w układzie trawiennym procesy zmuszają organizm do pracy w czasie, gdy powinien odpocząć.

W wielu przypadkach bezsenność jest spowodowana również stanem zdrowia i występowaniem wielu chorób współistniejących. Najczęściej są to schorzenia i infekcje, którym towarzyszy gorączka, duszności, ból gardła, parcie na mocz czy uporczywe poty. Do chorób, którym towarzyszą problemy ze snem, można zaliczyć też:

 • chorobę Parkinsona,
 • zespoły otępienne,
 • urazy mózgu,
 • bezdech senny,
 • psychozy,
 • manie,
 • schizofrenię,
 • depresję.

Kłopoty ze snem i zasypianiem powodują również używki – szczególnie alkohol i papierosy.

Domowe sposoby na bezsenność

W celu poprawy jakości snu oraz ułatwienia sobie zasypiania warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na higienę snu. Sypialnia jest miejscem, które powinno służyć wyłącznie do spania i odpoczynku. Nie należy więc spożywać tam posiłków ani korzystać z laptopa lub oglądać telewizji. Ważne jest też dokładne wietrzenie pomieszczenia przed snem oraz używanie odpowiednio dopasowanej poduszki i materaca.

Ponadto, aby poradzić sobie z bezsennością, należy zadbać o spożywanie lekkostrawnej kolacji i nie bezpośrednio przed snem. Kluczowe jest także unikanie mocnej herbaty oraz napojów kofeinowych i alkoholowych. Dobrze jest zamienić je na ziołowe napary, m.in. z rumianku, melisy, kozłka lekarskiego czy szyszki chmielu.

Skutecznym sposobem na zdrowy sen i szybkie zaśnięcie może być również skorzystanie z ulubionej formy relaksu przed snem. Świetnie sprawdzi się tu medytacja, joga, ale też aromatyczna kąpiel, np. z olejkiem lawendowym, czy słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Do wyboru są również różnego rodzaju suplementy bazujące na ekstraktach roślinnych. W przypadku bezsenności polecane są preparaty zawierające w składzie ekstrakty z takich roślin i ziół, jak: passiflora, melisa lekarska, kozłek lekarski, pozłotka kalifornijska czy ashwaghanda.

Jaki lek zastosować na bezsenność?

W leczeniu bezsenności krótkotrwałej przydatnym preparatem może okazać się Senamina. To produkt leczniczy, którego substancją czynną jest doksylamina. Lek Senamina nie uzależnia i jest dostępny bez recepty. To tabletki do połknięcia, które działają w sposób wyciszający i uspokajający. Zaśnięcie następuje z reguły w ciągu 30 minut od zażycia. Preparat wspomaga utrzymanie zdrowego i głębokiego snu aż do 8 godzin, dzięki czemu organizm jest zregenerowany i wypoczęty. Więcej informacji na temat Senaminy znajdziesz na senamina.pl

Lek Senamina jest przeznaczony dla osób dorosłych. Przy występowaniu chorób przewlekłych przed zastosowaniem preparatu warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku problemów z bezsennością trwających dłużej niż 3-4 tygodnie należy skontaktować się ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny zaburzeń snu.

Źródła:

 • Siemiński Mariusz, Skorupa Łukasz, Wiśniewska-Skorupa Karolina. Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej. Część II: Terapia bezsenności. “Varia Medica” 3.2 (2019): 116-121.
 • Skalski Michał, Szczęsna Magdalena. Współczesne standardy farmakologicznego leczenia bezsenności. “Pediatria i Medycyna Rodzinna” (Paediatrics & Family Medicine) 15.4 (2019).
 • Heitzman Janusz. Postępowanie w przypadku bezsenności i zaburzeń snu. “Lekarz POZ” 7.3 (2021).

SEA/14171/10/23

Informacje o leku:
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Materiał promocyjny