Pompy ciepła są postrzegane jako systemy, które pozwalają na osiągnięcie sporych oszczędności - i rzeczywiście tak jest. Wykorzystują energię cieplną, która jest w sposób naturalny nagromadzona w źródłach takich jak woda, powietrze czy grunt. Pewne obawy potencjalnych inwestorów budzą jednak ceny pomp ciepła. Od czego one zależą i czy rzeczywiście warto ponieść taki koszt? Wyjaśniamy!
Ceny pompy ciepła mogą być czynnikiem, który zniechęca wiele osób do inwestycji w system OZE. Sam zakup urządzenia to koszt przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, a często znacznie więcej. Nie można jednak zapominać o tym, że taka inwestycja zwraca się po określonym czasie. Pompa korzysta z naturalnych źródeł energii, a do pozyskania, przetworzenia i dostarczenia ciepła do budynku potrzebuje stosunkowo niewielkiej ilości prądu. Jej eksploatacja jest zatem znacznie bardziej opłacalna niż ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe, gaz lub tym bardziej instalacją elektryczną.
Co jednak w sytuacji, gdy dane gospodarstwo domowe nie może sobie pozwolić na poniesienie jednorazowego kosztu montażu i zakupu pompy? Wówczas do jego dyspozycji są różnego typu rządowe programy wsparcia. Mogą stanowić realną i wymierną pomoc w sfinansowaniu inwestycji w OZE.
Warto przyjrzeć się jeszcze jednej kwestii - dlaczego jedna pompa kosztuje 15 tys. zł, a inna 30 tys. zł? Z czego wynika tak duża rozbieżność w cenach? Wyjaśniamy.
Warto zacząć od kwestii oczywistej - cena konkretnej pompy ciepła zależy od wielu różnych czynników. Jedne mają na nią większy wpływ, a inne mniejszy. Warto zacząć od tych, które w największym stopniu kształtują koszt, który inwestor musi ponieść podczas zakupu urządzenia.
Rodzaj pompy ciepła, a dokładniej dolnego źródła, z którego urządzenie pozyskuje energię, ma największe znaczenie. Wyróżnia się 3 typy systemów.
Powietrzna pompa ciepła - stosunkowo tanie rozwiązanie, a ponadto najbardziej uniwersalne.
Gruntowa pompa ciepła - również popularny i zwykle stosunkowo tani rodzaj systemu, ponieważ jego instalacja jest mniej skomplikowana.
Wodna pompa ciepła - wykorzystuje znajdujący się w pobliżu zbiornik wodny lub wody gruntowe. Jest rozwiązaniem droższym, ponieważ instalacja jest bardziej skomplikowana. Ma natomiast wyższą efektywność.
Większa moc grzewcza najczęściej oznacza wyższą cenę, choć nie zawsze ta reguła ma zastosowanie. Moc nie może także zostać dobrana dowolnie. Zawsze musi być uzależniona od zapotrzebowania na ciepło danym budynku - jego powierzchni, kubatury, jakości izolacji i innych zmiennych.
COP to współczynnik wydajności wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez urządzenie. Wyższy oznacza bardziej energooszczędną, czyli tańszą w eksploatacji pompę ciepła. Takie urządzenia bywają natomiast droższe w zakupie - warto znaleźć balans pomiędzy ich ceną a możliwymi do osiągnięcia oszczędnościami.
Im bardziej funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu pompa ciepła, tym wyższą ceną może ustalić producent. Chodzi m.in. o dodatkowe udogodnienia, takie jak obsługa za pomocą aplikacji, zaawansowane systemy sterowania, funkcje smart home itp.
Renomowani producenci, kojarzeni z wysoką jakością, mogą proponować urządzenia droższe. W tym przypadku jakość zwykle idzie w parze z ceną, jednak zawsze warto to sprawdzić i upewnić się, że rzeczywiście płaci się za doskonałe parametry pracy.
Nie wpływają bezpośrednio na cenę pompy ciepła, jednak zdecydowanie obniżają koszt jej zakupu. Obecnie do dyspozycji inwestorów jest kilka programów, z których mogą skorzystać. To m.in. Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Warto wnioskować o dofinansowania, ponieważ stanowią one wymierne i często duże wsparcie w zakupie i montażu instalacji OZE.
Zakup pompy ciepła jest zwykle dość sporym wydatkiem. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze korzyści, które można dzięki niemu uzyskać. Jeśli nie przekonują Cię kwestie ekologiczne, to z pewnością przemówi do Ciebie możliwość oszczędzania na rachunkach w perspektywie każdego kolejnego miesiąca.
Pamiętaj także, że cena nigdy nie może być jedynym kryterium podczas wyboru urządzenia. Musi być ono odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego Twojego budynku.
08.11.2024
WYCINKA drzew, karczowanie, zrębkowanie. Minikopar...
08.11.2024
DREWNO opałowe, zrębki. Transport. Tel. 572-632-99...
06.11.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do pracy przy kost...
05.11.2024
ZATRUDNIĘ od zaraz pracownika fizycznego do pracy ...
01.11.2024
GABINET Psychologiczno - Terapeutyczny PRYZMAT Kat...
29.10.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do układania kostk...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz