Nie masz konta? Zarejestruj się

Komunikacja

W ciągu doby w Krakowie do pociągów wsiadło blisko 300 tys. osób

01.08.2016 10:50 | 4 komentarze | 4 276 odsłony | PKP

W niedzielę z krakowskich dworców odjechało 776 pociągów w tym 42 pociągi specjalne ŚDM. Przewoźnicy podstawili też doraźnie 30 dodatkowych składów. Osiem pociągów specjalnych ŚDM uruchomiło PKP Intercity. W sumie z Krakowa odjechało w niedzielę blisko 300 tysięcy pasażerów. To o 20 procent więcej niż wynosiły prognozy.

4
W ciągu doby w Krakowie do pociągów wsiadło blisko 300 tys. osób
Dworzec kolejowy w Krakowie. Fot. Materiały prasowe PKP
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Punktualność wszystkich pociągów pasażerskich w trakcie ŚDM wyniosła 97 %. Opóźnienia wynosiły średnio 18 minut.

Pierwsza faza wyjazdów rozpoczęła się około godz. 13.00 i obejmowała kursy aglomeracyjne. Ważnym zadaniem było rozwiezienie kilku tysięcy osób, które czekały na przystankach m.in. w Wieliczce. Dla sprawnego przewożenia pielgrzymów wprowadzony był wahadłowy ruch pociągów między Krakowem Głównym i stacjami Bieżanów (18) oraz Miechów (1). W sumie dla usprawnienia przewozów z krakowskich stacji wyjechało poza zaplanowanymi pociągami 30 składów. Dodatkowe 2 pociągi z Krakowa do Warszawy dla prawie 1,5 tys. pasażerów przygotowało PKP Intercity.

Nad bezpiecznym i sprawnym przejazdem pociągów czuwało około 1000 dyspozytorów i dyżurnych. Wzmocnione były zespoły odpowiedzialne za informacje głosowe. Na peronach i dworcach było ponad 200 informatorów mobilnych.

Strefy buforowe zdały egzamin
Strefy buforowe przed dworcami w Krakowie i zmieniona organizacja ruchu zaczęły działać o godzinie 17.00, o trzy godziny później niż planowano. Szczyt ruchu pasażerskiego zaczął się po godzinie 17.00. Zmieniona organizacja ruchu klientów na dworcu zdała egzamin. Mimo nadzwyczajnego natężenia potoku podróżnych obsługa na dworcu przebiegała sprawnie i płynnie. Największy ruch pasażerów był na peronie 5 dworca, z którego odjeżdżały pociągi dalekobieżne w kierunku północnym.

Do godziny 20.00 ruch pociągów przebiegał bardzo punktualnie. Spiętrzenie pociągów dodatkowych, szczególnie z  Krakowa Płaszowa spowodowały opóźnienia kilkunastu składów dalekobieżnych. Czas opóźnień wynosił maksymalnie do 80 minut.

W poniedziałek, 1 sierpnia, planowany jest odjazd z Krakowa 828 pociągów, z czego 80 będą stanowić pociągi specjalne ŚDM. Osiem z nich to będą dodatkowe PKP Intercity. W tej chwili na dworcach w Krakowie ruch pasażerów jest dużo mniejszy niż wczoraj. W związku z tym strefy buforowe są otwarte.

Wsparcie informacyjne i pomoc
W sprawnej organizacji przemieszczania się pasażerów kolejarzy wspierają mobilni informatorzy i wolontariusze, mówiący w językach polskim i angielskim. Na czas wyjazdów liczba informatorów jest zwiększona, pojawią się dodatkowe oznakowania. W strefach buforowych działają ekrany multimedialne. W miejscu gromadzenia się podróżnych kolejarze wyposażeni będą w dodatkowy, przenośny sprzęt nagłaśniający. Na stacji Kraków Główny dla potrzebujących podróżnych przygotowana jest bezpłatna woda.