Nie masz konta? Zarejestruj się

Eko Przełom

Zaleją nas ścieki

28.09.2011 15:01 | 0 komentarzy | 3 880 odsłony | red
TRZEBINIA. Gmina przestała dotować mieszkańców inwestujących w przydomowe ekoszamba. Skończyły się jej na to pieniądze.
0
Zaleją nas ścieki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

TRZEBINIA. Gmina przestała dotować mieszkańców inwestujących w przydomowe ekoszamba. Skończyły się jej na to pieniądze.

62 tys. zł zarezerwowane w tegorocznym budżecie na dopłaty do przydomowych oczyszczalni ścieków zostały wydane. Pieniądze trafiły do 20 mieszkańców, którzy jako pierwsi złożyli wnioski. Pozostałych trzynastu otrzymało pismo z odmową. Urzędnicy poinformowali ich, że o dofinansowanie do ekoszamba mogą wnioskować w przyszłym roku. Od tego roku zmieniły się jednak przepisy. Samorząd może jedynie dotować zakup i montaż urządzenia. Nie wolno mu zwracać mieszkańcom już poniesionych kosztów. To oznacza, że jeśli chcą pieniądze od gminy, z realizacją inwestycji muszą się wstrzymać. Nie wszyscy mogą czekać. W miejscach, gdzie budowa kanalizacji ogólnospławnej na razie nie jest planowana, wielu mieszkańców jeszcze tej jesieni myślało o przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli rozpoczną inwestycję, pozbawią się szans na dopłatę z budżetu.

Na razie też nikt nie potrafi powiedzieć, ile będzie pieniędzy w przyszłorocznym budżecie na dopłaty do przydomowych, ekologicznych oczyszczalni ścieków. Może ich nie być wcale. Dotacji nikt nie gwarantuje. Zatem niewykluczone, że ktoś wstrzyma się z robotą, złoży wniosek w przyszłym roku i pieniędzy znów nie otrzyma.

W tej sytuacji szansą na dofinansowanie do ekoszamb może być program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oferujący 45-procentowy zwrot kosztów.

- Dodatkowo NFOŚiGW proponuje korzystnie oprocentowaną pożyczkę w wysokości 45 proc. kosztów inwestycji na okres nawet piętnastu lat. Wówczas inwestor z własnej kieszeni musiałby wyłożyć tylko 10 proc. kosztów - pokrótce tłumaczy założenia programu wiceburmistrz Trzebini Barbara Siemek.

By móc złożyć wniosek do funduszu, w gminie musi się znaleźć co najmniej pięćdziesięciu zainteresowanych taką formą pomocy.
- Zastanawiamy się nad startem w programie. Być może wystąpimy o pieniędzy jako związek międzygminny. To jeszcze nie jest przesadzone. Gdy zapadną jakieś konkretne decyzje, wówczas poinformujemy ludzi, co muszą zrobić, by zostać zakwalifikowanym - dodaje wiceburmistrz Trzebini.

Wnioski o dopłatę z NFOŚiGW można składać do 2013 roku. (AJ)

Przełom nr 39 (1009) 28.9.2011