Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Sadzą zieleń na hałdzie w Libiążu

24.11.2020 14:00 | 10 komentarzy | 3 427 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Roślinny poligon doświadczalny tworzony jest w ramach międzynarodowego projektu badawczego RECOVERY.
10
Sadzą zieleń na hałdzie w Libiążu
Sadzenie na hałdzie. Fot. Tauron Wydobycie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozpoczęły się prace nad testowaniem nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd. Eksperci TAURON Wydobycie i naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa sadzą setki roślin na hałdzie górniczej w Libiążu.

Celem projektu jest opracowanie sposobu rekultywacji tzw. obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych.

W jego ramach przetestowane zostaną różnego rodzaju mieszanki glebowe powstałe z ubocznych materiałów poprodukcyjnych z zakładów górniczych.

Eksperymentalna rekultywacja odbywa się poprzez zaprojektowanie i wykonanie tzw. podłoży antropogenicznych z użyciem produktów ubocznych wydobycia węgla i wytwarzania energii, na tzw. poligonie badawczym o powierzchni 4000 mkw.

- Projekt RECOVERY wpisuje się w strategię środowiskową Unii Europejskiej i jest zgodny z założeniami inicjatywy Regionów Górniczych w Transformacji. Zostanie on zaprezentowany, jako projekt naukowy „rozwiązujący problemy środowiskowe na terenach pogórniczych", w ramach spotkania Platformy sprawiedliwej transformacji - mówi dr hab. inż. Alicja Krzemień, kierownik projektu w Głównym Instytucie Górnictwa. - Cieszy nas, że międzynarodowy projekt, który w głównej mierze realizowany jest w Polsce, przyciąga zainteresowanie innych regionów górniczych, które podobnie jak my muszą sprostać szczególnym wyzwaniom związanym z nadawaniem nowych funkcji terenom zdegradowanym działalnością przemysłową - dodaje Alicja Krzemień.